neděle 26. června 2022 Adriana

Tábor chce likvidovat odpad v zařízení Zevo v Plané nad Lužnicí

Tábor hodlá likvidovat komunální odpad v nedaleké Plané nad Lužnicí, kde firma C-Energy plánuje výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu (takzvané Zevo). Tábor kvůli tomu chce podepsat se společností memorandum. Zevo v Plané nad Lužnicí by mělo fungovat od roku 2026.

„Vyjadřuje to náš zájem o konkrétní řešení nakládání s odpady se společnost C-Energy,“ uvedl táborský místostarosta Martin Mareda (Piráti). Tábor ročně vyprodukuje zhruba 9000 tun odpadu. Momentálně končí většinou na skládkách.

Klecanda uvedl, že C-Energy připravuje také zařízení, které ještě komunální odpad připraví pro jednoduší spálení. „Vyseparuje z něj nespalitelné složky, které nemá cenu do zařízení (Zevo) dávat a putují pak přímo na skládku. Máme spočítáno, že se nám bude vyplácet vozit odpad do Plané nad Lužnicí. Takže důvody pro Zevo jsou ekonomické a také ekologické,“ uvedl táborský místostarosta Václav Klecanda (Piráti).

C-Energy odhaduje, že náklady na vybudování zařízení pro energetické využití odpadu budou 800 až 900 milionů Kč. Roční kapacita zpracování odpadu by měla být až 50.000 tun.

Firma C-Energy Planá, která vyrábí teplo a elektřinu, se v lednu stala stoprocentním vlastníkem táborské teplárny. Před dvěma lety firma dokončila nový horkovod do Tábora.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky ČR, správa, odpady, Tábor, spalovna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.