Táborští obyvatelé jsou vzorní ve třídění odpadů. Za loňský rok se jim podařilo vytřídit až 1500 tun odpadu. Ve srovnání s předchozími roky se jedná výrazný nárůst. Největší podíl tvořil papír, jehož byla téměř polovina. Dále lidé nejvíce třídili sklo a plasty, menší část pak představovaly drobné kovy. Město třídění podporuje třeba tím, že svým obyvatelům poskytuje třídící tašky. Většina kontejnerů je také velmi dostupná.
V současné době Tábor disponuje celkem 187 takzvanými separačními hnízdy, tedy místy, kam je možné odnést tříděný odpad. Většina z nich je navíc v docházkové vzdálenosti pod sto metrů. I to je jeden z důvodů, které napomáhají tomu, aby obyvatelé svůj odpad poctivěji třídili.
A že se to táborským daří potvrzují čísla z loňského roku, v němž se povedlo nasbírat 1500 tun tříděného odpadu. To je ve srovnání s předchozími roky výrazný násrůst. Jen pro představu, před patnácti lety to bylo o polovinu méně.
„Za to patří všem obyvatelům velký dík. Nesmíme však usnout na vavřínech. Množství některých komodit poslední rok mírně kleslo. Zřejmě i vilivem ceny druhotných surovin ve sběrnách, kde se za některé z nich občas platí,“ naznačuje Lenka Koubková, která začátkem dubna převezme funkci vedoucí odboru životního prostředí.
Největším podílem byl v celkovém množství tříděného odbadu v loňském roce zastoupen papír. Konkrétně se jednalo o 699 tun. Dále lidé nejvíce třídili sklo, jehož bylo 475 tun a plast, kterého skončilo ve sběrných kontejnerech 310 tun. Menší podíl pak zaujímaly drobné kovy. Těch se podařilo vytřídit pouze 16 tun. „K tomu navíc můžeme připočítat ještě 144 tun textilu, obuvi a hraček a 1547 tun biologicky rozložitelných odpadů. Celkem se tedy v Táboře podařilo shromáždit 3191 tun materiálově využitelného odpadu,“ podotýká mluvčí táborské radnice Luboš Dvořák.
Město se třídění snaží podporovat ale třeba i tím, že lidem poskytuje speciální třídící tašky, které si mohou vyzvednout přímo na úřadě v budově bývalé Tabačky na Husově náměstí. Cílem radnice je přimět ke třídění i ty, kteří jsou v tomto ohledu zatím skeptičtí a mají pocit, že je to zbytečné. „Věřte, že není. Ze všech vytříděných odpadů skončí po přetřídění na skládce jen opravdu mizivá část. V současné době jsou to dvě a tři procenta. Vše ostatní se materiálově nebo energeticky využije,“ vysvětluje Koubková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Přivezl jsem kartony do sběrny a chtěli abych za to, že si je vezmou, zaplatil. Fakt se má papír sbírat?