pátek 28. ledna 2022 Otýlie

České dráhy nasadí na jihu Čech příští rok deset nových souprav RegioPanter

České dráhy (ČD) nasadí příští rok v Jihočeském kraji postupně deset nových souprav RegioPanter. Budou jezdit z Českých Budějovic do Písku, Jindřichova Hradce, na většině spojů do Horního Dvořiště a také do Tábora. V neděli 12. prosince začne platit nový jízdní řád, v kraji zůstane rozsah spojů, jejž zajišťují ČD, podobný jako nyní. ČD plánují na rok 2022 i zvláštní parní vlaky na Šumavě.

Soupravy RegioPanter jsou moderní bezbariérové elektrické jednotky s klimatizací, uvedly ČD. Cestujícím nabízí také wi-fi, zásuvky pro dobíjení elektroniky a místa pro přepravu kočárků a kol. V kraji jezdí zatím čtyři nízkopodlažní elektrické soupravy RegioPanter řady 650 se dvěma vagony na trati Strakonice - České Budějovice - České Velenice. Příští rok přibude deset nových. Doplní provoz na tratích do Strakonic a Českých Velenic, kde budou jezdit na všech spojích. Pak je národní dopravce nasadí na linkách z Českých Budějovic do Písku a Jindřichova Hradce, dále na většině spojů z Českých Budějovic do Horního Dvořiště.

„Jako poslední začnou vozit cestující z krajské metropole do Tábora. Nasazení na trati do Tábora bude možné až poté, co skončí modernizace úseku tratě Soběslav – Doubí u Tábora,“ sdělil mluvčí ČD Lukáš Kubát. Práce na tomto úseku by měly trvat do listopadu, zrušená bude železniční stanice Roudná, otevře se naopak nová zastávka Myslkovice. ČD zkouší soupravy RegioPanter i na trati Rybník – Lipno nad Vltavou. Jednají s Jihočeským krajem, že by je tam nastálo nasadily od roku 2024.

Vypraví 290 vlaků

Regionální vlaky, které ČD zajišťují na základě smluv s Jihočeským krajem, ujedou v novém jízdním řádu platném do 10. prosince příštího roku 4,68 milionu kilometrů. V pracovní dny budou ČD v kraji vypravovat 290 vlaků, o víkendech a svátcích 211 spojů. Letos v červnu omezily ČD na některých tratích provoz vybraných vlaků o letních prázdninách. V novém jízdním řádu omezení u mnoha spojů zrušily.

Změn se dočkají cestující třeba u večerního osobního vlaku z Českých Budějovic do Zlivi a zpět. Pojede v pracovní dny, vyjma Vánoc, tedy i o prázdninách. „Mezi Zliví a krajskou metropolí tak bude o prázdninách frekventované večerní příměstské spojení, které cestující využijí například pro návrat z výletů,“ uvedl Kubát.

Nově i o prázdninách pojede osobní vlak z Českých Velenic do Českých Budějovic v 16:03 a spoj v opačném směru, jenž odjíždí z Českých Budějovic v 17:10. Zejména o druhý zmíněný spoj je podle ČD velký zájem. „Objednatel proto inicioval zajištění jeho provozu o prázdninách,“ sdělil mluvčí.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto České dráhy

Štítky ČR, železnice, správa, Jihočeský, vlaky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.