Zhruba sedm stovek zásahů měla loni Letecká záchranná služba Jihočeského kraje. Bylo to nejvíc v historii a o téměř 250 víc než v roce 2020. Letečtí záchranáři působí v regionu 31. rokem.
„Za tu dobu jsme si prošli určitým vývojem a působili na několika základnách,“ řekla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková.
Momentálně má Letecká záchranná služba stanoviště na letišti v Plané u Českých Budějovic. Vrátila se tak na místo, kde v roce 1991 začínala. „Tehdy tam ještě působila Československá armáda a my jsme létali s ní,“ uvedla mluvčí.
V Plané záchranáři zůstali do roku 1994 a následně se přesunuli k soukromému provozovateli na letišti Hosín u Českých Budějovic. Do Plané se poprvé vrátili v srpnu roku 2015, když pro záchranáře vybudoval na letišti moderní základnu Jihočeský kraj. Radost z nového zázemí bohužel netrvala dlouho.
Na základě rozhodnutí vlády České republiky, přešlo 1. ledna 2017 provozování Letecké záchranné služby v Jihočeském kraji pod Armádu ČR. Letecká základna na Letišti České Budějovice byla uzavřena a Kryštof 13 se přesunul na bývalé vojenské letiště v Bechyni. Tady záchranáři zůstali do předloňského roku a v lednu 2021 se vrátili zpět nazákladnu v jižní části Letiště České Budějovice, kde působí dosud.
V minulosti vrtulníky se záchranáři v Jihočeském kraji zasahovaly jen za denního světla. S přechodem k armádě se však provoz změnil na nepřetržitý. „V něm pokračujeme i nadále. Noční lety ale tvoří jen necelých 18 procent z celkového počtu. Limity pro noční vzlet jsou mnohem přísnější,“ řekla Kafková.
Dodala, že podle statistiky z loňského roku vycházejí v průměru necelé dva zásahy jihočeské letecké záchranné služby na den. „Ještě nějaký prostor pro navýšení kapacity zásahů existuje,“ řekla. Provoz Letecké záchranné služby v regionu zajišťují piloti a technici firmy DSA a.s. a odborný personál, který tvoří 23 zdravotníků. Z toho devět jsou záchranáři a 14 lékaři.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.