sobota 13. srpna 2022 Alena

Národní park Bavorský les se zvětšuje o 600 hektarů. Profitovat z toho budou i lidé, říká německý ministr

Národní park Bavorský les se u hranic s Českem rozšíří o více než 600 hektarů. Rozhodli o tom zástupci Bavorského zemského sněmu, informovala Správa NP Šumava v tiskové zprávě. Oba parky tvoří společně nejrozsáhlejší území divoké přírody bez lidských zásahů ve střední Evropě.

Bezzásahovost se díky rozhodnutí rozšíří na 75 procent Bavorského lesa. Ten se nachází u česko-německých hranic a sousedí s Národním parkem Šumava. 

„Národní park Bavorský les je již více než 50 let vlajkovou lodí ochrany přírody. Zelené srdce Dolního Bavorska je hotspotem pro biodiverzitu a vzorem pro šetrnou turistiku. Nyní píšeme pokračování tohoto výjimečného úspěšného příběhu. Dnešním rozhodnutím Zemského sněmu se první německý národní park stane současně největším německým lesním národním parkem. Toto je velká událost pro ochranu přírody v Bavorsku. Jedinečné útočiště zvířat a rostlin nabídne v budoucnu ještě fantastičtější přírodní zážitky. Profitovat z toho budou i místní lidé. Jedinečná krajina národního parku a její přitažlivost posilují celý region,“ uvedl v tiskové zprávě Bavorský ministr životního prostředí Thorsten Glauber.

Park se rozšíří o území u obce Mauth v oblasti Mauth-Finsterau poblíž Šumavy. I proto se návrh Bavorské státní vlády loni objevil například na úřední desce Jihočeského kraje. 

Bavorský les se u hranic s Českem rozšíří, zamíří tam tři miliony euro

Ucelení a doplnění o více než 600 hektarů čeká národní park Bavorský les. Do chráněného území se připojí lokalita, která se nachází u hranic s Českou republikou. Vyplývá to z návrhu nařízení Bavorské státní vlády, který zmiňuje mimo jiné...

Upravit se mají například předpisy pro zasahování proti kůrovci na území stávajícího parku. Cílem je dosáhnout ještě letos bezzásahovosti na 75 procentech rozlohy parku. Původně se tak mělo stát až v roce 2027. 

Podle Správy NP Šumava je území, o které se Bavorský les rozšíří, velmi cenné. Žije tam například tetřev hlušec. V krajině jsou otevřená vrchoviště a bývalé horské pastviny. Ročně park přiláká zhruba 1,3 milionu návštěvníků. Do regionu by podle návrhu Bavorské státní vlády měly zamířit investice v hodnotě zhruba tři miliony euro. 

„Je to neuvěřitelná novina. Z celého srdce to našim sousedům přeji a gratuluji jim k tak zásadnímu kroku, který je velkým přínosem pro ochranu přírody nejen v Bavorsku, ale i v Česku, respektive na Šumavě. Nová část národního parku totiž přímo sousedí s námi v oblasti bývalých Knížecích Plání a Stodůlek. Nový kus divočiny skvěle doplní nádherné scenérie této zčásti kulturní a zčásti divoké krajiny,“ vzkázal ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Ten také ocenil bezzásahovost na 75 procentech plochy národního parku a s tím spojenou společenskou podporu a pochopení. „A opět jsem rád, že může Národní park Šumava jako přímý soused se svými 28 procenty bezzásahového území v přírodních zónách a aktuálně dalšími devíti procenty bezzásahovosti v zóně přírodě blízké přispět k tomu, že toto pohoří je nerozsáhlejší divočinou v celé střední Evropě,“ dodal Hubený. 

Ohodnoť článek

Foto Annette Nigl

Štítky bavorský les, německo, bavorsko, šumava, rozšíření, příroda, národní park

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.