čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Důležitá stezka podél rybníka Svět v Třeboni je zavřená. Po opravě jsou na ní vady

Opravená stezka, která vede mezi zámeckým parkem v Třeboni a rybníkem Svět, je zavřená. Město Třeboň informovalo, že se na povrchu objevily vady, zhotovitel tak rozhodl o uzavření. Provoz je na stezce, s jejímž povrchem nesouhlasili památkáři, intenzivní především v létě.

Město Třeboň nepřevzalo stezku kvůli vadám na povrchu, informovalo v tiskové zprávě. „Z rozhodnutí zhotovitele byla stezka uzavřena. O dalším vývoji vás budeme informovat,“ sdělila tajemnice úřadu Petra Jánská

Úsek vede vede mezi zámeckým parkem a Světem. Rušno je tady hlavně v létě. „Zde je potřeba stezky opravdu akutní. Hráz není široká. Když se tam potkávají auta a cyklisté, zvláště s ma­lými dětmi, je to hodně nebezpečné místo. Je to trasa využívaná nejen turisty, ale hlavně místními obyvateli Třeboně při jízdě do města, na hráz, do Doubí a podobně,“ uvedl starosta Jan Váňa (ODS).

Zakázku město vysoutěžilo za šest milionů korun včetně DPH. Vybraná firma chodník rozšířila tak, aby bylo možné tam vybudovat smíšenou stezku pro pěší a cyklisty. Vyměnilo se také veřejné osvětlení.

K opravě chodníku zaznívaly výhrady ze strany Národního památkového ústavu. Kastelán nepovažoval za ideální asfalt a navrhoval dlážděný terén, který by lépe vsakoval dešťovou vodu. „Opravu jako takovou určitě vítáme. Jde o frekventovanou trasu, kterou využívají mimo jiné hosté lázní,“ sdělil redakci v dubnu kastelán Vít Pávek. 

Mezi zámeckým parkem a rybníkem Svět vzniká stezka. Památkáři nesouhlasí s asfaltem

V Třeboni opravují chodník mezi rybníkem Svět a zámeckou zahradou. Vzniká tam stezka, kterou budou využívat chodci i cyklisté. Správa zámku ale není spokojená s asfaltem a požadovala jiný povrch. Podle kastelána by dlážděný terén mimo jiné lépe...

Povrch a sklon podle Pávka ovlivní pozemky zámecké zahrady a okolní stromy. „Záchraně stromů může dopomoci právě skladba povrchu zamýšlené stezky se sklonem do zámeckého parku. Námi navrhovaný dlážděný terén by zajistil vsak dešťové vody, která se tak snáze dostane ke kořenům chráněných stromů, zatímco po asfaltovém povrchu a následném prudkém sklonu hráze by s minimálním vsakem stekla bez většího užitku,“ doplnil kastelán.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jan Váňa

Štítky třeboň, stezka, svět, rybník

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.