Počasí dnes4 °C, zítra3 °C
Středa 1. února 2023  |  Svátek má Hynek

Jihočeští hygienici minulý týden zaznamenali rekordní počet nákaz boreliózou

Jihočeští hygienici zaznamenali v minulém týdnu rekordních 47 případů lymské boreliózy. Celkem jich už od začátku sezony registrují 300, téměř dvojnásobek oporoti stejnému období loni. Skoro dvojnásobně se oproti loňsku zvýšil také počet případů klíšťové encefalitidy. Ve srovnání s loňskem hygienici zaznamenali méně infekcí z jídla, tedy například salmonelózy.

„V minulém týdnu jsme zaznamenali letos rekordní počet 47 nově potvrzených případů lymské boreliózy a deset klíšťové encefalitidy, to je v případě tohoto onemocnění rovněž velmi výrazný týdenní přírůstek,“ uvedla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

„U lymské boreliózy v této sezóně máme v kraji celkově 300 potvrzených případů, to je o 146 více než vloni v tomto období,“ doplnila. Předloni bylo v tomto období v jižních Čechách 240 případů. Největší meziroční nárůst je na Českobudějovicku, Českokrumlovsku a Táborsku.

Také výskyt klíšťové encefalitidy se meziročně téměř zdvojnásobil. Hygienici evidují 85 případů, počet ale podle nich nevybočuje z dlouhodobých trendů, protože loňský počet byl nižší. „Například v roce 2020 jsme v tomto období registrovali 99 potvrzených případů, tedy o 14 více než letos,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru Hana Bendíková.

Český hydrometeorologický ústav předpovídá pro příští dny pro celé území Jihočeského kraje mírnou aktivitu klíšťat, označenou na pětibodové škále stupněm dva.

Borelióza je podle lékařů méně závažnou klíšťovou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Očkování proti borelióze není, naopak proti encefalitidě se lze nechat očkovat. Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevuje zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, zdraví, klíšťata, Jihočeský, lymská borelióza, klíšťová encefalitida, nemoc, Kvetoslava Kotrbová, Krajská hygienická stanice, Jihočeský kraj, Český hydrometeorologický ústav, okres České Budějovice, okres Český Krumlov, okres Tábor

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.