Počasí dnes1 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Jihočeští vědci získali přes 63 milionů korun na výzkum rostlin

Biologické centrum Akademie věd České republiky významně posílí výzkum rostlin. V českobudějovickém areálu vzniknou dvě nové skupiny zaměřené na molekulární biologii rostlin, posílí se rostlinný výzkum a vznikne šestičlenná mezinárodní vědecká rada. Na pětiletý projekt míří evropský grant v hodnotě více než 63 milionů eur.

O udělení grantu informovalo Biologické centrum AV ČR. Rostlinná biologie přináší mimo jiné poznatky, které jsou užitečné pro efektivní a udržitelné zemědělství. 

„Pokud chceme při úbytku a snižující se kvalitě orné půdy a při stále nepříznivějších environmentálních podmínkách zvýšit výnos plodin, neobejdeme se bez znalosti základních molekulárních mechanismů adaptace rostlin na měnící se prostředí. Jsem přesvědčená, že díky tomuto prestižnímu evropskému grantu Biologického centra a zapojení profesora Frimla přinese Akademie věd další nové poznatky o molekulárním životě rostlin, které budou v budoucnu nezbytným nástrojem pro udržitelné zemědělství,“ uvedla v tiskové zprávě Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR.

Ilustrační snímek z výzkumu molekulární biologie rostlin. Foto: Jana Plavec, AV ČR

Evropský grant z výzvy ERA Chair míří do Českých Budějovic. Akce začne příští rok, potrvá pět let a finanční příspěvek ji podpoří částkou více než 63 milionů korun. Díky projektu vzniknou dvě nové výzkumné skupiny, které se zaměří na moderní přístupy pro zodpovězení aktuálních otázek v molekulární biologii rostlin.

Mimo jiné se má také posílit podpora a základní infrastruktura pro pěstování rostlin v kontrolovatelných podmínkách. Vědci budou zkoumat také děje v rostlinných buňkách. Výstupy se budou prezentovat vědcům i široké veřejnosti.

Vznikne i mezinárodní rada předních odborníků, kterou povede Jiří Friml. Ten patří k nejcitovanějším českým vědcům na světě. Je držitelem významných výzkumných grantů a získal řadu evropských a amerických ocenění za svůj vědecký přínos. Kromě jiného vedl výzkumnou skupinu věnující se rostlinné molekulární biologii na univerzitě v německém Tübingenu, byl profesorem v belgickém Gentu a nyní působí na vědeckém institutu ISTA v Rakousku.

„Máme obrovskou radost z projektu prestižního evropského programu ERA Chair vedeného prof. Jiřím Frimlem. Umožní nám ještě více posílit mezinárodní charakter Biologického centra Akademie věd České republiky i vnímání kvalitního vědeckého výzkumu v Českých Budějovicích vědeckou komunitou v zahraničí,“ řekl ředitel Biologického centra Libor Grubhoffer.

Grantová výzva ERA Chair je součástí prestižního evropského programu Horizon Europe zaměřeného na financování výzkumu a inovací. Za posledních šest let v evropské konkurenci uspělo jen 9 projektů z České republiky. Letos grant získaly čtyři české instituce. Kromě Biologického centra AV ČR je to Filosofický ústav AV ČR, Masarykova univerzita a Univerzita Palackého v Olomouci.
Zdroj: Biologické centrum AV ČR

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Biologické centrum AV ČR

Štítky České Budějovice, věda, rostliny, příroda, grant, akademie věd, výzkum, biologie, Akademie věd České republiky, Biologické centrum AV ČR, Jiří Friml, Masarykova univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jihočeští vědci získali přes 63 milionů korun na výzkum rostlin  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.