Počasí dnes17 °C, zítra18 °C
Středa 4. října 2023  |  Svátek má František
Bez reklam

Hladík: Stát povolí odstřel nebezpečných jedinců jinak chráněného vlka

Ministerstva životního prostředí a zemědělství umožní odstřel nebezpečných a problematicky se chovajících jedinců jinak chráněného vlka. Při své návštěvě Moravskoslezského kraje to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Pozorování vlků v česko-rakouském příhraničí přibývá. Jeden se toulal ulicemi

Nechybí někomu pejsek v Pürbachu? S takovým komentářem sdílel Rakušan Rene Koppensteiner několik fotografií, které během pár hodin obletěly celou zemi. Na snímcích je vlk, který se toulá ulicemi vesnice v česko-rakouském příhraničí. Podobných...

„Vlk se v posledních letech vrací do české krajiny, kam také patří. Jako vrcholný predátor pomáhá například k regulaci přemnožené spárkaté zvěře, která poškozuje lesy a působí škody zemědělcům. Do české přírody tak navrací rovnováhu. Je ale nutné, abychom byli připraveni i na případy, kdy někteří vlci mohou představovat riziko,“ řekl Hladík.

Případní problematičtí vlci budou loveni ve veřejném zájmu. „Jde o to, aby se předešlo případným kritickým situacím, které by mohli tito jedinci způsobit,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Taková dohoda je součástí vznikajícího plánu obou ministerstev na případné zásahy proti problematickým jedincům vlka.

„V plánu je jasně definována spolupráce obou resortů na nalezení efektivního řešení a připravenost na případ, že problematická situace skutečně nastane,“ dodal Nekula. Vlk patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů v ČR i EU, proto jsou v plánu popsány kroky, které je třeba přijmout, aby bylo možné situace při výskytu problematických jedinců operativně řešit.

Vlčí smečka na Šumavě roztrhala daňky. Počet útoků klesá

Vlčí smečka roztrhala celkem čtyři daňky v Pravětíně na Prachaticku. Kromě policistů na místo vyrazili zaměstnanci Správy NP Šumava, kteří mají za úkol podobné události zadokumentovat. V tomto případě se však poškozený odškodnění nedočká.

Problematické chování konkrétních jedinců vlka může mít podle odborníků různý charakter, intenzitu i příčiny. Chování problematického vlka budou vyhodnocovat pohotovostní štáby. V nich budou například zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK), krajských úřadů, Českomoravské myslivecké jednoty či policie. Přizváni budou i zástupci dotčených obcí, mysliveckých sdružení i odborníci na danou problematiku.

„Pohotovostní štáb podle charakteru nastalé situace operativně rozhodne o vhodných opatřeních, od odstranění nevhodných podnětů a zamezení vznikajícího problematického chování prostřednictvím prevence, přes odstrašení až po případné odstranění problematického jedince,“ uvedl Hladík.

Na přípravě plánu se podíleli i pracovníci AOPK. „Jsme tam ve shodě. Důležité je, aby se zástupci delegovaní do štábů o situaci bavili. Aby se zvýšil monitoring dané lokality například instalací fotopastí. Pak se situace musí vyhodnotit a přijmout konkrétní opatření. V krajním případě může jít i o odstranění z populace,“ uvedla mluvčí agentury Karolína Šůlová.

V krajním případě zastřelit? Rakušané řeší útoky vlků u hranic s Českem

Útoky vlčích smeček řeší také rakouští sousedé. Letos evidují v Horním Rakousku devět případů, kdy vlk útočil na hospodářská zvířata. V příhraničí se nyní pohybují čtyři smečky. Věcí se nyní zabývá vedení spolkové země, která sousedí s Jihočeským...

Podobná opatření řeší také v sousedním Rakousku. Před nedávnem na to reagovala například hornorakouská radní Michaela Langer-Weninger (ÖVP). „Musíme tedy vlka naučit, že na našich pastvinách, vysokohorských pastvinách a farmách pro něj není místo a že to tam pro něj není jednoduché,“ vzkázala. 

Spolková země v reakci na častější výskyt vlků a útoky na hospodářská zvířata pracuje na dokumentu, který by měl být veřejný v průběhu nadcházejících týdnů. Výsledek chtějí politici řešit se všemi zájmovými skupinami. Podle spolkové země by mohla pomoci chystaná vyhláška, podle ní by bylo nejspíš možné zvíře v nejkrajnějším případě zastřelit. 

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky česko, příroda, vlk, ministerstvo, hladík

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hladík: Stát povolí odstřel nebezpečných jedinců jinak chráněného vlka  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.