Počasí dnes19 °C, zítra22 °C
Pátek 14. června 2024  |  Svátek má Roland
Bez reklam

Šumavský hraniční přechod Modrý sloup se možná dočká otevření. Projednám to s ministrem, přislíbil prezident

Svůj dvoudenní pobyt v Plzeňském kraji zakončil prezident Petr Pavel návštěvou Domažlicka a Šumavy. Se starosty obcí i s vedením národního parku jednal mimo jiné také o zpřístupnění hraničního přechodu Modrý sloup, který propojuje Březník a vrchol Luzného v Bavorském lese. Z německé strany je cesta otevřená, z té české nikoli. Před turisty dostala totiž přednost ochrana tetřeva hlušce.

„Je to jedno z témat, které jsme řešili se starosty obcí a samozřejmě to bude i téma, o kterém se budu ještě bavit s ministrem životního prostředí, protože by to pomohlo nejen dotčeným obcím, ale také rozvoji kultivovaného turistického ruchu na Šumavě. Máme tady necelých 30 kilometrů bez jediného přechodu a to 30 let po otevření hranic není naší dobrou vizitkou,“ konstatoval Petr Pavel na tiskové konferenci v šumavském Srní.

Ministerstvo životního prostředí chce zpřístupnit Modrý sloup a Luzenské údolí. Je to Hladíkova priorita

Prioritou pro Národní park Šumava i pro tamní podnikatele je zpřístupnit turistům Luzenské údolí a Modrý sloup. Uvedl to v pátek ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Na Modrý sloup lidé zatím nemohou. Cesta Luzenským údolím na...

 

Zpřístupnění legendárního hraničního přechodu Modrý sloup je pro ministerstvo životního prostředí prioritou, uvedl to během své loňské návštěvy Šumavy ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cesta Luzenským údolím na hraniční přechod s Německem Modrý sloup je zavřena téměř 80 let. Otevřená by mohla být podobně jako na německé straně, tedy od poloviny července do poloviny listopadu.

Diskuze na toto téma se vedou už několik let. Předloni v prosinci ministerstvo životního prostředí zastavilo řízení a možném zpřístupnění této stezky. Přednost před turisty opět dostala ochrana tetřeva hlušce.

Populaci tetřeva se na Šumavě daří v posledních letech zvyšovat, na hranici vyhynutí je ale tetřívek obecný

Zatímco velikost tetřeví populace na Šumavě a v Bavorském lese se za posledních 30 let daří zvyšovat, kriticky ohrožena je naopak na stejném území populace tetřívka obecného. A hrozí velké nebezpečí, že za několik let u nás tetřívek zcela vyhyne....

Zájem národního parku o zpřístupnění lokality je ovšem dlouhodobý, podložený memorandy a podporovaný českým i německým regionem. Navrhovaná kompenzační opatření zahrnovala například zvětšení klidového území o přibližně 3381 hektarů či vymezení území, ve kterém se vytvoří vhodný biotop pro rozšíření tetřeva hlušce. Ministerstvo však s návrhem nesouhlasilo. Teď – o dva roky později – to vypadá nadějněji.

Ředitel NP Šumava Pavel Hubený totiž při návštěvě ministra Hladíka uvedl, že Luzenské údolí a Modrý sloup by mohly být přístupné za několik let. Populace tetřeva hlušce se na Šumavě podle ředitele zvyšuje.  

Hodnocení článku je 54 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jan Dvořák

Štítky prezident Petr Pavel, návštěva prezidenta, prezident v Plzeňském kraji, NP Šumava, Srní, Modrý sloup, Bavorský les, NP Šumava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Šumavský hraniční přechod Modrý sloup se možná dočká otevření. Projednám to s ministrem, přislíbil prezident  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.