Počasí dnes26 °C, zítra31 °C
Čtvrtek 20. června 2024  |  Svátek má Květa
Bez reklam

Místo ve filmu za posledních pět let v Česku navštívila polovina českých turistů

Místo spojené s natáčením filmu, pohádky nebo seriálu v tuzemsku za posledních pět let navštívila asi polovina českých turistů. Oblibě se těšily zejména zámky a hrady, například zámek Hluboká nad Vltavou, kde se natáčely pohádky Pyšná princezna a Tři bratři, či hrad Bouzov, který je zachycený v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. V tiskové zprávě o tom dnes ČTK informovala státní agentura na podporu cestovního ruchu CzechTourism. Podnikatelům v ubytování, gastronomii, stavebnictví, dopravě nebo oděvnictví podle agentury jde až 60 procent příjmů z natáčení.

Také zahraniční produkce mají podle agentury CzechTourism o Českou republiku zájem. „Kromě toho, že se jim vynaložené náklady při najímání tuzemských herců či pronájmu míst ve srovnání s jinými zeměmi vyplácí, oceňují také zdejší fanoušky a šikovnost 'českých ručiček'. Vzpomeňme třeba obdivuhodný křišťál ze Sklárny Pačinek ve filmu Na nože: Glass Onion s Danielem Craigem v hlavní roli," uvedl ředitel agentury CzechTourism František Reismüller.

Agentura CzechTourism připomněla, že v Česku se natáčel snímek Casino Royal o Jamesi Bondovi, první díl trilogie Letopisů Narnie nebo snímky Mission: Impossible s Tomem Cruisem a Edith Piaf, který získal dva Oscary. Nedávno to pak byly filmy Vyproštění 2 a Gray Man, ve kterém si zahrál například Ryan Gosling. Poptávku po Česku podle agentury CzechTourism v Indii zvýšily filmy Superstar, Jab Harry met Sejal nebo Bang Bang.

V souvislosti s natáčením pak v Česku k vyhledávaným místům patří také Adršpašské skály, které lze spatřit v pohádkách Třetí princ, Princ a Večernice, Peklo s princeznou či právě v Letopisech Narnie. Dále jsou to podle CzechTourism zámek Dobříš, hrad Křivoklát, Český ráj nebo centrum Liberce. „Z našeho průzkumu mimo jiné vyplynulo, že bezmála 48 procent Čechů v nedávné minulosti vyrazilo nebo se chystá na výlet či dovolenou v tuzemsku právě na základě inspirace filmem či seriálem, který je oslovil," dodal Reismüller.

V České republice se loni ubytovalo přibližně 22 milionů turistů, meziročně o 13,5 procenta více. Počet hostů také mírně, o 0,2 procenta, překonal předcovidový rok 2019, informoval už dříve Český statistický úřad. Na úroveň z roku 2019 podle něj naopak nedosáhl počet přenocování, byl nižší o 1,8 procenta. Loni hosté v Česku strávili 56 milionů nocí, což bylo meziročně o 10,7 procenta více.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky česko, film, památka, hrad, zámek, turismus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Místo ve filmu za posledních pět let v ČR navštívila polovina českých turistů  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.