Dnes krátce po poledni dosedly na runway budějovického letiště první dva letouny L-159. Celkem čtveřice letadel spolu s 80člennou vojenskou podporou stráví v areálu letiště celé dva týdny. Operovat budou převážně nad vojenským prostorem Boletice ve všední dny od dopoledne do setmění. Armáda se na letiště v Plané vrátila po téměř 20 letech v rámci vojenského cvičení Ample Strike.
„Právě přistála první dvojice letounů L-159 ALCA. Druhá dvojice přistane okolo druhé hodiny. Už teď se první letadla připravují na další let a v odpoledních a večerních hodinách je čekají další mise v okolí vojenského areálu Boletice,“ sdělil krátce po přistání stíhaček velitel čáslavské 212. taktické letky Pavel Linhart.
Ten bude na českobudějovickém letišti působit spolu s 80 dalšími vojáky. Obsluhovat budou čtyři letadla L-159 ALCA, která budou po dobu 14 dní po dvojicích vyrážet na speciální taktické mise.
„Máme nastavené postupy tak, abychom možnou zvukovou zátěž co nejvíce eliminovali. Nicméně lidé jsou tu zvyklí primárně na komerční provoz či ultralehká letadla, a letoun L-159 dělá samozřejmě větší hluk,“ řekl Linhart. Největší hluková zátěž podle něj bude při startu a přistání letadel. Do akce pak budou piloti ve stíhačkách vyrážet pouze ve všední dny a pouze do západu slunce. Letadla by tak měla startovat nejdříve v 10:00 a přistávat nejpozději okolo 20:00 hodin.
Armáda České republiky opustila letiště v Plané u Českých Budějovic již v roce 2005. Od té doby je to poprvé, co se na něj při nějakém ze svých cvičení opět vrátila. „Je to velký návrat a jsme za to moc rádi,“ řekl Linhart.
Doplnil také, že možnost využít pro cvičení civilní letiště je pro vojáky velká zkušenost. „Letiště jsme si vybrali proto, že i vedení letiště bylo ochotné s námi spolupracovat. Je to pro nás ale také zajímavý výcvik v tom, že jde o civilní letiště, a my si tak musíme veškeré technické zázemí zařizovat sami,“ vysvětlil.
Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike se koná od 2. do 20. září. Kromě Českých Budějovic a Boletického areálu při něm vojáci využijí například také 21. základnu taktického letectva v Čáslavi, a zúčastní se ho příslušníci armád třinácti zemí. Kromě Armády České republiky se zapojí vojáci z Belgie, Dánska, Estonska, Itálie, Litvy, Německa, Nizozemska, Polska, Rumunska, Slovinska, Spojených států amerických, Velké Británie a Finska, které bude působit v roli pozorovatele.
„Zde na letišti je pouze naše úkolové uskupení. Zahraniční účastníci působí z 21. základny taktického letectva v Čáslavi,“ sdělil velitel čáslavské 212. taktické letky.
Celkem se do cvičení zapojí na 500 vojáků, z toho přibližně 200 přijede ze zahraničí. Hlavním cílem cvičení je sladění spolupráce předsunutých leteckých návodčích s posádkami letounů a vrtulníků a veliteli pozemních jednotek v mezinárodním prostředí.
Na cvičení se ukáže široká škála letecké techniky. Kromě českých strojů L-159 ALCA, Mi-17, Mi-171 a CASA C-295 se na akci představí také slovinské letouny PC-9, německé Eurofighter Typhoon, nizozemský L-39 a další. Spojené státy americké nasadí bezpilotní letadlo MQ-9 Reaper, zatímco Rumunsko přiveze své vrtulníky IAR-330 Puma, které se tohoto cvičení účastní poprvé.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.