Opravy Pivovarských teras ve Vimperku jsou hotové, otevřou je ale až na jaře

Autoři | Foto Se svolením města Vimperk

Město Vimperk dokončilo po roce rekonstrukci Pivovarských teras, ještě je musí zkolaudovat. Lidé si je budou moci prohlédnout ale až na jaře kvůli ochraně zeleně a zrání povrchů. Proto město uzavřelo i chodník Zlatá stezka kolem teras. Podle mluvčího města Milana Brabce to byla jedna z největších letošních investic, celkové náklady byly 28 milionů, většinu pokryly dotace. Vzniklo místo pro odpočinek s výhledem na renesanční zámek, kam se dostanou po rampách i rodiny s kočárky. Budou tam i veřejné toalety.

„Část teras tvoří mlatové a travnaté pobytové plochy, které potřebují čas, aby se usadily a tráva na jaře dostatečně vzešla. K dalšímu poškození by mohlo dojít po napadnutí sněhu, kdy by lidé mohli nevědomky pošlapat zeleň skrytou pod sněhovou pokrývkou. Kvůli zabránění vstupu bude uzavřen i chodník Zlatá stezka kolem teras spojující Brantlovu a Pivovarskou ulici,“ uvedl místostarosta Zdeněk Kuncl (Vimperáci 2018 - Nezávislí).

Opravy Pivovarských teras jsou součástí projektu Turistický rozvoj atraktivit v bavorsko-českém příhraničí v rámci programu Interreg Bavorsko-Česko 2021-2027, který spolufinancuje Evropská unie. Evropská dotace pokryla 80 procent nákladů a ministerstvo pro místní rozvoj poskytlo dotaci pět procent, zbytek platilo město. Původní odhad nákladů byl 40 milionů korun.

Vimperk spolupracuje s německým městem Freyung, se kterým uzavřel partnerství před více než 20 lety. Obě města v příštím roce propojí turistická stezka, která bude začínat právě na Pivovarských terasách. Partnerství a vzájemnou spolupráci oslaví 21. června 2025 na Slavnosti přátelství, která se bude konat na Pivovarských terasách.

Pivovarské terasy původně založili Schwarzenbergové jako ovocné sady. Později sloužily zahrádkaření, ale pak zpustly a zarostly náletovými dřevinami. V roce 2019 ve vimperském participativním rozpočtu vyhrál návrh na úpravu a prořezávku zeleně. Občané v dalším ročníku participativního rozpočtu požadovali další úpravy.

„Rozhodli jsme se vyjít vstříc zájmu občanů o tento prostor. Místo dalších částečných úprav jsme vyhlásili architektonickou soutěž na celkovou revitalizaci prostoru. V roce 2021 jsme vybrali vítězný návrh architektů Pavlíny Malíkové, Aleše Steinera a Romana Brychty a ještě ten rok jsme se domluvili s Freyungem, že budeme společně usilovat o dotaci v rámci programu Interreg,“ uvedla starostka Jaroslava Martanová (STAN).

Projekt podle architektonického návrhu byl hotový v roce 2022 a město získalo stavební povolení. V roce 2023 byla městu přislíbena dotace, radnice vybrala firmu GSI Invest, která začala stavět v listopadu 2023.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, správa, stavby, evropské fondy, Vimperk

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.