Bývalá židovská čtvrť v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku získala status kulturní památky. Jde o komplex několika budov, součástí je například bývalá synagoga. Tři z nich získaly status loni, zbylé uznalo ministerstvo kultury jako památku nyní.
„V památkovém katalogu jsou v jiných jihočeských lokalitách zastoupeny jen jednotlivé židovské domy, takto kompaktně dochované celé jádro židovské zástavby je v rámci našeho regionu skutečně výjimečné. Na území kraje je v podobném rozsahu památkově chráněna jen lokalita Horní a Dolní Židovna v Čichticích na Strakonicku," uvedl městský zastupitel Hluboké nad Vltavou Martin Veber.
Bývalá židovský čtvrť v Hluboké nad Vltavou se nachází u příjezdové cesty z Českých Budějovic. Její součástí je i modlitebna z poloviny 18. století, což je nejstarší dochovaný liturgický prostor ve městě. Podle Vebera má zástavba mimořádný význam jako celek z urbanistického hlediska. „Dokládá původní půdorysné rozvržení jádra židovské čtvrti. Pozoruhodné uskupení domů vytváří dnes pomyslnou vstupní bránu do historického města, jejíž silueta se nesmazatelně vepsala do charakteristického obrazu místní zástavby. Zdejší malebné zákoutí vytváří neopakovatelné genius loci," řekl.
Budovy, jež se stávají kulturní památkou, patří soukromým majitelům, kteří by měli zachovat původní podobu objektů. Součástí bývalé židovské čtvrti jsou i další domy, které však nemají památkovou ochranu.
„V polovině 19. století žilo v Hluboké nad Vltavu přibližně 130 obyvatel židovského původu a víry. Později počet kolísal, když se mnoho zámožnějších rodin stěhovalo do Českých Budějovic nebo se vlivem vzrůstajícího nacionalismu klonili k jiným národnostem. Útrapy koncentračních táborů přežilo pouze pět Židů, po osvobození se již do Hluboké nad Vltavou nevrátil ani jediný," řekl Veber.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.