Někteří řidiči v těchto dnech velice riskují a zkracují si cestu mezi Horní Planou a Bližší Lhotou na Českokrumlovsku přes zamrzlou nádrž Lipno. Dle očitých svědků projede přes ledovou plochu i deset aut denně. Mezi odvážlivci převažují cizinci a turisté.
„Jakmile vidí ve sněhu a písku koleje, které vedou na led, začnou pátrat a za chvíli už jedou. Jsou to víceméně turisté. Místní, když chtějí na druhou stranu přehrady, jedou převozem,“ popsal Karel Kukačka, kapitán hornoplánského převozu, který funguje nedaleko místa, kde řidiči přehradu přejíždějí.
Doplnil také, že turisté takhle riskují, protože chtějí ušetřit čas. Dvě obce na břehu lipenské přehrady jsou od sebe totiž po silnici vzdálené 18 kilometrů. Průjezdem přes zamrzlou hladinu však řidiči riskují, že své auto v přehradě utopí.
„Je to nebezpečné, protože ti lidé vůbec neznají vlastnosti ledu. Ten led je hodně potrhaný a má velké praskliny, které můžou být až 27 centimetrů široké. Navíc na ledu není všude stejná tloušťka. Nemá stálých 23 centimetrů,“ doplnil Kukačka.
O hazardujících řidičích jako první informoval portál iDNES.cz, který poukázal na to, že na zamrzlou hladinu se občas přece jen vydají i místní. „Vím, že tu kluci letos už jeli. Ale s autem, které mělo, dejme tomu, o tunu méně. V této situaci bych si to ve svém velkém autě netroufl,“ řekl novinářům Tomáš Bláha, který na břeh přehrady přijel ve svém pickupu.
Dle informací, které převozník redakci poskytl, přejede po zamrzlé přehradě okolo deseti aut denně. Kukačka však předpokládá, že počet bude narůstat. Odhaduje to kvůli mrazivému počasí, které má do Česka dorazit, i kvůli velké oblibě, které se jízda po ledu v minulosti těšila.
„Jakmile se to rozkřikne, začne to sem lákat další lidi. V minulosti sem jezdily i skupinky řidičů, kteří na ledu smykovali,“ řekl s tím, že letos je to přibližně šest let, co se přes přehradu dalo autem přejet naposledy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.