Narůstající náklady, úpravy a nedostatky v projektu, spory mezi dodavateli i hrozba soudního sporu a ztráty zásadní dotace. Výčet problémů, kterým čelí rekonstrukce KD Slavie, je dlouhý a závažný. Město přesto věří, že se jim budovu podaří dokončit do konce roku. Své zázemí v ní nově najde také Malé divadlo.
Úterý, 17. prosince 2024, 17:00
Nákladná výstavba kulturního domu Slavie bude stát až o 300 milionů víc, než se předpokládalo. Město u projektu také počítá s výrazným zpožděním. Důvodem je stáří stavby a s ním spojené odhalení skrytých problémů, ale také nedodělaný projekt, který...
Vedení města na pondělním zastupitelstvu seznámilo své kolegy se současným stavem rekonstrukce KD Slavie na Zátkově nábřeží v Českých Budějovicích. První náměstek primátorky Petr Maroš (ODS) zastupitelům popsal důvody zpoždění stavby a vysvětlil třistamilionový nárůst ceny projektu, který mezi politiky i veřejností v minulých měsících vyvolal velké pozdvižení.
„Když se v zastupitelstvu v květnu 2022 hlasovalo o vyhlášení výběrového řízení na rekonstrukci, zaznělo, že náklady se budou pohybovat mezi 650 až 730 miliony korun včetně DPH. Už nyní se ale dostáváme na částku 877 milionů, a to tam stále není započítané gastro vybavení ani interiéry,“ vysvětlil narůstající rozpočet stavby Maroš.
Doplnil také, že další významnou položkou, která zvedá finální cenu projektu, jsou stavební vícepráce. Stavba Slavie byla původně vysoutěžena za necelých 500 milionů korun. Za vícepráce však již město zaplatilo 66 milionů navíc.
Pátek, 17. května 2024, 14:00
Problematické výběrové řízení na vybavení kuchyně, náročné a zdlouhavé zemní práce nebo hrozba soudního sporu. Zástupcům budějovické radnice se podařilo překonat zatím všechny komplikace spojené s rekonstrukcí Kulturního domu (KD) Slavie. A přesto,...
„My nyní zjišťujeme, jaké vícepráce na stavbě vznikají, proč vznikají a kdo za ně nese zodpovědnost. Ze současných dat to vypadá, že zhruba 90 procent je zaviněno chybami v projektu. Já to ale zatím nechci soudit, prostě jsou to nějaká čísla, která má město nyní k dispozici, a zda to tak je, nebo není, by musel případně určit soud,“ řekl Maroš.
Dle vedení města však tato částka není definitivní a hodnota víceprací bude pravděpodobně nadále narůstat. Když se k tomu připočte i hodnota interiérů a potřebného vybavení na provoz objektu, dostává se město na odhadovaných 300 milionů.
„Může se to lišit o nějaké desítky milionů, ale z mého pohledu skončíme někde lehce pod miliardou. Tedy někde kolem 950 až 980 milionů. Když to porovnávám s částkami z roku 2022, tak se dostáváme nějakých 250 až 300 milionů nad očekávanou částku,“ odhaduje náměstek.
Přestože koncem roku město o takto zásadním nárůstu ceny informovalo poprvé a vyvolalo to mezi opozičními zastupiteli velké pozdvižení, nyní městské propočty nikdo nezpochybňoval. Mnohem větší pozornosti se naopak dostalo nejasnostem okolo technických problémů stavby a možnosti soudního sporu.
Opozičním zastupitelům z řad HOPB vadily především protichůdné názory dodavatele stavby, projektanta i stavebního dozoru, kteří se ze vzniklých potíží obviňují navzájem. Navrhli proto, aby město všechny zúčastněné svolalo například na mimořádné zastupitelstvo, kde by se jich sami politici mohli vyptat na vše, co je zajímá. Vedení města se však domnívá, že podobná schůzka by nic nevyjasnila, neboť i na ní by každý hájil své zájmy.
„Nikdo nechce, aby věci dospěly až k soudnímu sporu, nicméně to nechceme podcenit a již teď sbíráme informace, které by nám u něj mohly pomoct. Pokud na soud dojde, budeme na něj dobře připraveni,“ ujistil Maroš.
Současné vedení města, které v minulosti patřilo mezi velké kritiky tohoto projektu kvůli jeho nákladnosti a chybějícímu využití, na zastupitelstvu také oznámilo, že se již zabývá institucemi a programem, který by měl zrekonstruovaný dům naplnit. Město kvůli tomu plánuje zřízení nové organizace, která by napodobila fungování kultury podle modelu, který nyní funguje v Linci.
„V tuto chvíli víme, že v nejvyšším patře budou spolky. Slavie byla spolkový dům a bude i nadále. V hlavním sále uvidíme dramaturgii, kterou bude mít na starost společnost spadající pod současná sportovní zařízení. Ta se transformují na sportovní a kulturní zařízení. V nově vzniklém malém sále, v takzvaném Black Boxu, bude minimálně tři roky Malé divadlo, pro jehož účely jsme ho nechali lehce upravit,“ popsal plány města Maroš.
O umístění Malého divadla do KD Slavie už město uvažovalo dříve. Tehdy se ale prostory malého sálu ukázaly pro divadlo nevyhovující. Město proto nechalo projekt lehce upravit. „I tím mohla vzniknout čast vícenákladů," připustil Maroš.
Město chtělo stavbu KD Slavie původně dokončit v polovině tohoto roku, nyní už je ale jasné, že tento termín nestihne. V ohrožení je tak dotace 177 milionů, kterou město na rekonstrukci domu získalo. Aby na ni mělo nárok, musí stavbu dokončit nejpozději koncem srpna. Dokončení stavby v tomto termínu je ale dle radnice nemožné, a město proto nyní směřuje k přelomu roku.
Pondělí, 20. ledna 2025, 17:00
Cena rekonstrukce KD Slavie se prodraží o 300 milionů a dosáhne výše jedné miliardy. Toto prohlášení jihočeského hejtmana Martina Kuby vyvolalo mezi obyvateli silnou reakci. Mezi šokovanými a nevěřícnými komentáři se ozvalo také mnoho lidí, kteří...
„Dokončení 30. srpna je nereálné,“ řekl na zastupitelstvu Maroš s tím, že pro úspěšné čerpání dotace by město mělo do konce září požádat o kolaudaci a zkušební provoz. „Vychází to i z našich jednání na ministerstvu kultury. Snažili jsme se domluvit prodloužení termínů, ale zatím to není možné. I ministerstvo tlačí čas, protože to jsou evropské peníze a musí je vyúčtovat,“ vysvětlil Maroš.
Město se proti tomuto scénáři pojistilo a smlouvu s dodavatelem stavebních prací opatřilo bodem, který firmu zavazuje ke kompenzaci škod vzniklých městu v důsledku případného zpoždění. Náměstek se však domnívá, že vymáhání těchto peněz by mohly zkomplikovat spory o příčinách zpoždění.
„Generální dodavatel to má jako jediný ve smlouvě a pak je to o prokazování. Ale o dotaci bych rozhodně nerad přišel, to bych bral i jako svoji prohru. Vytváříme stejný tlak na všechny,“ uvedl Maroš.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Za celou stavbu, správnou smlouvu, která ošetří i vícepráce, za průběh stavby a její včasné dokončení jednoznačně odpovídá INVESTOR. Buď umí řídit své akce, je to tzv. osvícený investor, nebo řídit stavební akce neumí, ono to není tak složité. Investor musí vyvíjet velký tlak, aby vše bylo v pořádku, jedině tak vznikají nejen dnes, ale i v historii, ty nejlepší stavby a za přiměřenou cenu. Vůbec nemá smysl číst ty pohádky Maroše. Stručně řečeno: Město ukázalo, že v roli investora prostě stavby řídit neumí.
A to měly dělat jenom nové dřevěné stropy , podlahy a historické omítky !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!