Policisté na hraničním přechodu Halámky nevpustili do České republiky první nákladní vozidlo. Nesplňovalo přísnější kritéria preventivních opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky. Veterináři a policisté kontrolují vozidla na Halámkách od dnešní půlnoci.
„Dopravní situace na přechodu je ale jinak klidná, žádné komplikace v provozu nevznikají,“ uvedl Jiří Matzner. Dodal, že vozidlo, které nesmělo vstoupit do České republiky, patřilo rakouským zemědělcům. První nevpuštěné auto policisté zastavili dnes po poledni.
Kontroly na hraničním přechodu se týkají vozidel nad 3,5 tuny převážejících zvířata, potraviny či krmiva, která projela rakouské spolkové země Burgenland nebo Dolní Rakousy. Kontroly na hranicích s Rakouskem se od minulého týdne provádějí také na přechodech Hatě a Mikulov na jihu Moravy. Do Česka se nyní nesmí dovážet vybrané živočišné produkty, zakázána je přeprava skotu, prasat, ovcí a koz přes hranice.
1/2 Od půlnoci spolupracujeme s Policií ČR, Celní správou ČR a Krajskou veterinární správou pro Jihočeský kraj na hraničním přechodu v Halámkách. Podle pokynů policistů a doporučení pracovníků KVS zajišťujeme dezinfekci určených vozidel.. pic.twitter.com/QQY449UJvg
— HZS Jihočeského kraje (@HZS_jihocesky) April 1, 2025
Jihočeští veterináři kontrolují také nakládání zvířat, zaměřují se na čištění a dezinfekci aut. Při kontrolách v chovech používají jednorázové obleky a návleky na obuv.
Na hranicích spolupracují s Policií ČR, Celní správou ČR a Krajskou veterinární správou (KVS) také jihočeští hasiči. Ti podle pokynů policistů a doporučení pracovníků KVS zajišťují dezinfekci určených vozidel.
„Instalovali jsme dezinfekční rohože, přes které určená vozidla přejíždějí. Zároveň dezinfikujeme jejich podvozky, pneumatiky a podběhy blatníků,“ uvedl mluvčí hasičů Vratislav Malý s tím, že opatření trvale zajišťují čtyři hasiči HZS Jihočeského kraje, kteří se střídají po 12 hodinách.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu nástrojů, dopravních prostředků či oděvů. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné. V ČR byla u zvířat nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V poslední době se objevila nejprve v Maďarsku, poté na Slovensku.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám