Budějovická radnice plánuje do konce roku 2026 přesunout služby pro bezdomovce z městského centra na jeho okraj. Od plánu si slibuje koncepční řešení problému, navýšení kapacit zařízení a efektivní pomoc potřebným. Opozice i zástupci charitativních organizací nad plány města pochybují. Obávají se nedostupnosti služeb, špatné dostupnosti i vzniku problematické lokality.
O záměru přesunout služby pro lidi bez domova z Riegrovy ulice do vzdálené lokality v Okružní informovalo město poprvé v roce 2023. Přestože téma tehdy mezi politiky vyvolalo silnou debatu, od té doby pokračují práce na projektu v tichosti.
Město si od přesunutí centra slibuje vytvoření koncepčního řešení bezdomovectví, které dlouhodobě chybí, a nabídnutí lepších podmínek pro opětovný vstup do „normálního“ života. Hlavní motivací pro toto rozhodnutí pak byly nedostatečné kapacity současného zařízení v Riegrově ulici.
Pracovníci s klienty chodí do nemocnice, na úřady, řeší s nimi doklady. Pokud tedy centrum od těchto služeb oddálíme, bude mnohem náročnější vše zařídit.
Součástí nového objektu na Okružní má být dle zástupců města služba noclehárny, azylového domu i ošetřovna. Celý objekt by měl být navíc na rozdíl od toho současného plně bezbariérový. Bytová část zařízení bude zcela samostatná, bude mít vlastní zahradu a nájemníci si do ní budou moct vzít i svá zvířata.
V objektu bude zdravotnický personál a již je předjednaný i doktor, který tam bude pravidelně docházet. „Pro lidi bez domova se velice obtížně hledá zdravotní péče. Díky zařízení budou mít možnost odhalit své zdravotní komplikace včas, a ne až v pokročilých fázích,“ popsala jednu z výhod plánovaného zařízení budějovická radní a zastupitelka Lucie Kozlová (ODS), která má realizaci projektu na starost.
Středa, 19. dubna 2023, 20:28
Českobudějovická radnice plánuje vznik nového centra pro lidi bez domova. To by mělo nabídnout jak služby azylového domu, tak i noclehárny, nízkoprahového denního centra nebo například ošetřovny. Lokalita, kde město tento projekt plánuje, je v...
Doplnila také, že hlavní přednost projektu spatřuje v navyšování kapacit lůžek, plně bezbariérovém přístupu, možnosti ubytování se zvířecími mazlíčky a zajištění zdravotní péče. „Myslím si, že to lidem bez domova významným způsobem zlepší komfort i životní situaci,“ dodala Kozlová s tím, že v objektu bude také ubytování pro páry.
Jedinou službou, která se do nového objektu nepřesune, je denní nízkoprahové centrum. Právě jeho přesunutí z městského centra, kde se lidé bez domova nejčastěji pohybují, budilo u opozice i charitativních pracovníků největší obavy. Město proto z tohoto záměru ustoupilo a v současnosti pro něj hledá nové místo. Žádné konkrétní představy o jeho umístění však zatím nemá.
Nejsilnějším kritikem tohoto projektu je budějovický zastupitel Tomáš Chovanec (HOPB), který se obává, že vyčlenění zařízení na městský okraj bude mít řadu negativních důsledků. „Největší výtku mám k samotnému umístění zařízení. Ta lokalita je úplně mimo a je velmi špatně dostupná. Chybí tam potřebná infrastruktura, nejsou tam ani chodníky. Druhý problém, který s tím mám, je ten, že nechápu, proč město nepokračuje v původním projektu, který se s problémem dostupnosti nepotýkal,“ sdělil Chovanec.
Pro lidi bez domova se velice obtížně hledá zdravotní péče. Díky zařízení budou mít možnost odhalit své zdravotní komplikace včas, a ne až v pokročilých fázích.
Opoziční zastupitel také doplnil, že navýšení kapacity zařízení i sloučení více potřebných služeb na jedno místo je sice hezká myšlenka, ale pokud bude zařízení pro cílovou skupinu nedostupné, nebude to mít smysl. Tyto námitky však Kozlová odmítá. Na projektu totiž spolupracuje také s městkou policií, která má v případě potřeby lidi bez domova do zařízení odvážet.
Obavy ohledně přesunutí služeb mají i zástupci Charity České Budějovice, kteří služby pro bezdomovce zajišťují. „Jaký dopad na bezdomovectví bude přesun mít, ukáže teprve reálný provoz. Zatím nedokážeme odhadnout, co se stane, až se služby z centra přesunou do okrajové části. Jsem ale přesvědčená, že by bylo lepší, kdyby bylo umístění blíž centru,“ uvedla ředitelka charity Ivana Fenclová.
Podobný názor zastával i její předchůdce František Nestával. „Pracovníci s klienty chodí do nemocnice, na úřady, řeší s nimi doklady. Pokud tedy centrum od těchto služeb oddálíme, bude mnohem náročnější vše zařídit,“ upozornil již dříve.
Chovanec také upozorňuje, že zkušenosti z jiných měst ukazují, že podobný formát sociální služby není funkční a často selhává. Jako příklad uvádí zařízení v píseckých Purkraticích. Kozlová naopak dává jako inspiraci pro budějovický koncept Brno, kde se podobný přístup osvědčil.
Největší výtku mám k samotnému umístění zařízení. Ta lokalita je úplně mimo a je velmi špatně dostupná. Chybí tam potřebná infrastruktura, nejsou tam ani chodníky.
„Přesunutím služeb pro bezdomovce na Okružní navíc může dojít k kumulaci více rizikových skupin na jednom místě, což by mohlo vést ke vzniku nové problémové lokality. To by mělo posoudit také ministerstvo,“ sdělil Chovanec s tím, že pokud projekt ministerstvo posvětí, nebude ho již dále kritizovat.
Celkové náklady na vybudování centra pro bezdomovce včetně bytového domu činí 80 milionů a město počítá i s finanční podporou z Narodního plánu obnovy, která by mohla být až ve výši 26 milionů. Město chce však celý projekt dokončit do konce roku 2026, a tak s jeho realizací začne ještě před schválením dotace. Pokud bude nakonec neúspěšné, pokryje náklady z vlastních zdrojů.
Nyní město čeká soutěž na zhotovitele stavby, se samotnou rekonstrukcí pak začne hned po jeho vybrání. Dům v Riegrově ulici, který nyní město pro sociální služby využívá, by měl v budoucnu projít rekonstrukcí a vzniknou v něm nové městské byty.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám