Na Velikonoce mohou lidé v Jihočeském kraji hledat obří betonová vejce v Hluboké nad Vltavou. Průvody hrkačů a výrobu křížů bude možné sledovat v Českých Budějovicích, kde se tato několikadenní akce uskuteční po roční pauze. Některé jihočeské zámky a hrady připravily speciální velikonoční prohlídky.
Hrkání v Českých Budějovicích organizoval divadelník Víťa Marčík s rodinou a přáteli, teď to převzala mladá generace. „Musí to někdo organizovat, starat se o to. Třeba čtvrteční poslední večeři, kterou má na starosti Ondra Doskočil, navštíví až 100 lidí,“ řekl Marčík. Průvody s dřevěnými hrkačemi a řehtačkami vyjdou tradičně ve čtvrtek, v pátek mohou lidé sledovat tesání a vztyčení křížů. Program vyvrcholí v neděli na Piaristickém náměstí obnovením manželských slibů, svatebním průvodem a hudebním programem s občerstvením, které se bude skládat z uzených a grilovaných ryb a koláčků.
V Hluboké nad Vltavou a okolí propojí tři stezky 34 obřích betonových vajec, které jsou vysoké jeden metr a váží 700 kilogramů. „Malíři mají teď ještě deset dní, aby je pomalovali, pak se nalakují, aby se malby nezničily,“ řekla organizátorka akce Valerie Chromá. Čtyři vejce budou mimo trasy. Pouze jedno je z polykarbonátu a s pípou. Vyrobil ho výtvarník a designér Matouš Holý a umístil ho před svůj dům v obci Bavorovice.
Každým rokem hledá vejce více než 30 tisíc návštěvníků. Stezka za obřími kraslicemi se koná pojedenácté a začíná 18. dubna, hledat vejce s mapou bude možné do 18. května.
Lidé nákupem mapy podpoří dobročinnou sbírku pro dvanáctiletého Jakuba Svrczka. „Od narození se pere s diagnózou dětské mozkové obrny. Letos Kubu čeká druhá operace. První operace přinesla Kubovi velké zlepšení, kdy se poprvé mohl postavit na celé plosky nohou. V Česku se operace neprovádí a není ani hrazena zdravotní pojišťovnou,“ řekla Chromá. V každém ročníku podpoří někoho jiného.
V třeboňském zámku se lidé poprvé podívají do Zahradního křídla, v němž do poloviny 20. století byly soukromé pokoje knížecího páru Schwarzenbergů. V posledních letech v nich byly kanceláře, badatelny a depozitáře Státního oblastního archivu v Třeboni. Mimořádné prohlídky těchto prostor budou 19. a 20 dubna.
V Jindřichově Hradci od 18. do 21. dubna mohou návštěvníci hledat vajíčka a luštit tajenku. „V sobotu 19. dubna se v Černé kuchyni bude podávat starodávná sladká kaše, připravená podle historické receptury. O její příběh se podělí zámecký kochmajstr a samotného servírování se ujme Bílá paní se svými pomocníky v dobových kostýmech,“ řekla mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová.
V klášteře Zlatá Koruna budou návštěvníci od 17. do 21. dubna hledat velikonoční zajíce. Na státním hradě Nové Hrady připravili od 17. do 21. dubna prohlídky, které se ve výzdobě a výkladu zaměří na velikonoční zvyky a tradice v lidovém a šlechtickém prostředí.
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích připravilo velikonoční výstavu Přišlo jaro do vsi. Zaměřená je na čtyři okruhy jarních prací, na zemědělství a jeho vazbu na křesťanský kalendář, na práci s proutím, včelařství a na přípravu svátečních dnů v domě. Výstava připomene tradice spojené s velikonočními svátky a jejich propojení se zemědělským rokem.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám