Jak mohl vypadat Háječek? Podívejte se na vizualizace všech soutěžních projektů

Autoři | Foto Mimosa architekti, Atelier 111 architekti, 4DS

Pro novou podobu letního kina Háječek vybralo město architektonický návrh od studia Mimosa architekti. Ti se v architektonické soutěži utkali s dalšími dvěma studii. Podívejte se na konkurenční návrhy a posuďte, zda komise vybrala ten nejlepší.

České Budějovice plánují zcela proměnit letní kino Háječek, které by mělo v roce 2027 začít fungovat jako celoroční open-air scéna. Současný areál zcela zmizí a nahradí ho moderní prostor s posuvným hledištěm a stahovací střechou. Nový areál počítá s celoročním provozem. Program by měl zahrnovat promítání filmů, koncerty, food festivaly, divadla i veřejné bruslení.

Na projekt jsme vypsali malou architektonickou soutěž. Oslovili jsme tři studia, která již měla s podobnými projekty zkušenosti. Sešly se nám tři kvalitní a zcela odlišné návrhy, mezi kterými jsme těžko hledali ten nejlepší. Nakonec zvítězil projekt od studia Mimosa architekti, sdělil náměstek primátorky Petr Maroš (ODS) s tím, že každé studio obdrželo za svůj návrh 150 tisíc korun. Autoři vítězného projektu pak obdrželi dalších 1,5 milionu.

Redakce Budějcké Drbny oslovila zúčastněná architektonická studia, která jí poskytla vizualizace. Všechny tři návrhy jsou odlišné a zpracovávají prostory letního kina zcela po svém. Všem je ale společný důraz na efektivní využití prostoru i multifunkčnost zařízení. Podívejte se na jednotlivé návrhy a posuďte, který se vám zamlouvá nejvíc.

Letní kino Háječek se v roce 2027 promění v celoroční scénu. Nabídne filmy, festivaly i veřejné bruslení

Letní kino Háječek ve stejnojmenném budějckém parku na soutoku Vltavy a Malše čeká v budoucích letech zásadní proměna. Areál se kompletně promění, více se otevře veřejnosti a díky pohyblivému hledišti a zastřešení umožní celoroční provoz.

Mimosa architekti

Vítězný projekt studia Mimosa architekti nabídne letní kino, prostor pro divadla, koncerty i různé festivaly a v zimních měsících se promění na veřejné kluziště. Celoroční provoz a variabilní využití areálu umožní stahovací střecha a pohyblivá tribuna, na kterou se vejde až 1100 diváků. Rozšířit by se měla také nabídka jídla a pití.

„Zásadně měníme podobu areálu, doposud uzavřeného po většinu roku za vysokým plotem. Propojujeme jej s okolním parkem. Navracíme místu celistvost a atmosféru parku, ve kterém je místo pro kino, divadlo, koncert, foodfestival, veřejné bruslení, setkání s přáteli, hru a odpočinek. Za slunečných dní pod otevřenou oblohou, za nepříznivého počasí pod obřím deštníkem, který se nad parkem může rozprostřít během pár minut. Místo dříve vydělené plotem se znovu stává parkem," popsali svůj projekt sami architekti.

Atelier 111 architekti

V Atelieru 111 architekti si dobře uvědomili, že objekt letního kina se pohybuje na pomezí stavby a veřejného prostranství. Celý areál ve svém návrhu koncipovali tak, aby umožňoval co nejpřirozenější pohyb návštěvníků při konání rozmanitých kulturních a společenských událostí.

„Plochy jeviště a hlediště jsou vložené do přísně ortogonálního ochozu, který propojuje parkové plochy s otevřeným prostorem náplavky podél vltavského břehu. Podle libosti pak vzniká buď uzavřený intimní svět divadelního představení, nebo naopak živoucí promenádní a výstavní korzo s množstvím barů, stánků a snadno přístupným zázemím," popsal za ateliér Adam Brich.

Ten také uvedl, že okolní prostředí není pro umístění kulturní stavby zcela ideální. Vymezené území je sice z většiny vnořeno do historického parku či stočené k řece, nejhlasitěji se ale dle něj o slovo hlásí monumentální sportovní hala, měřítkem daleko převyšující všechny objekty ve svém sousedství.

„Letní kino se od ní v našem návrhu mírně odklání a nastavuje směrem k ní svoji uzavřenější tvář. Ponechává si zde velkorysejší odstup, než je tomu u současné dosluhující stavby, a počítá jak s přeložením nadzemního vedení horkovodu, tak s vysázením většího počtu listnatých stromů. Naopak směrem do parku ke kašně i na opačnou stranu k řece vítá kino svoje návštěvníky s otevřenou náručí. Na obou stranách jsou navrženy volně přístupné kryté promenády, které fungují samostatně i mimo provoz letního kina," přiblížil.

Na východní straně u kašny je pak v projektu umístěna klidná venkovní galerie, navazující na historickou podobu parku, na západě potom velmi živý prostor náplavky, kde se společenské akce doslova rozlévají až nad řeku, v podobě pobytových schodů s dřevěným molem.

Ateliér 4DS

Architekti ze 4DS svůj projekt Háječku navrhli s důrazem na jeho propojení s venkovním prostorem, které považují za hlavní podstatu letní scény. Ve svém návrhu se také chtěli vyhnout často komplikovanému mobilnímu zastřešení, proto vytvořili pro objekt kina dvě transparentní skořápky.

„Průhledné zastřešení vytváří dojem, jako by se divák nacházel pod širým nebem. Zázemí kina a částečně teleskopické tribuny pak umožňují další režimy využití, jako je divadlo, koncert nebo bruslení,“ popsal Jan Rosík, který je jedním z tvůrců návrhu.

Prohlédněte si Háječek v podání ateliéru 4DS

Středa, 9. dubna 2025, 11:11

Letní kino Háječek 4DS
Letní kino Háječek 4DS

Obvod kina pak ateliér 4DS ohraničil zastřešeným prstencem. Ten umožňuje různé aktivity pod střechou i připojení mobilních foodtrucků a občerstvovacích bodů podle potřeby. Vně tohoto prstence se nacházejí navazující aktivity – občerstvení, dětské hřiště, skatepark – které fungují samostatně a nejsou vázané na provoz kina.

„Důležitým prvkem návrhu je diagonální cesta v parku, která vede napříč parkem a propojuje pro pěší centrum města s vltavským nábřežím. Tato cesta protíná objekt kina a jsou zde umístěny vstupy a gastroprovozy s prodejem lístků. Vstup z parku se ocitá v bezprostřední blízkosti kašny se sousoším, která vytváří příjemný vodní i herní prvek na vstupním předprostoru," doplnil Rosík.

Jaká z navrhovaných podob Háječku se vám zamlouvá nejvíce?

 
 
 
Celkem hlasovalo231 čtenářů
 

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky projekt, kino, architekt, letní kino, vizualizace, koncert, divadlo, studium, bruslení

Komentáře

Bezedný Frank

Určitě Mimosa už jen kvůli názvu. :-D

Středa, 9. dubna 2025, 12:21Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.