Český Krumlov pokračuje ve své snaze o zachování zámeckého chovu medvědů. Město proto zveřejnilo dopis Národnímu památkovému ústavu, ve kterém vyzývá k odstoupení od memoranda, které chce chov medvědů v roce 2030 ukončit.
K otevřenému dopisu vedlo radnici vystoupení zástupců zahraničních organizací na konferenci 15. dubna 2025. Podle starosty Alexandra Nográdyho (ANO) byly prezentace plné zkreslených údajů, které nebraly v potaz specifickou historickou ani současnou realitu.
„Prezentace těchto organizací čerpaly ze záměrně zkreslených nebo neúplných informací a neodrážely specifický historický ani současný kontext chovu medvědů v Českém Krumlově, a proto je nepovažujeme za partnera pro další jednání,“ uvedl starosta.
Chov medvědů v příkopech krumlovského zámku není dle zástupců města jen turistickou atrakcí, ale součástí hluboce zakořeněné tradice sahající až do dob rodu Rožmberků. Medvědi Vilém, Polyxena a Marie Terezie jsou místními vnímáni jako sousedé, o které se pečuje s láskou i praktickou pomocí – pravidelnými dodávkami ovoce, zeleniny, pečiva nebo dřeva do jejich výběhů. Významnou roli v propojení veřejnosti se zvířaty hraje také dlouholetý medvědář Jan Míša Černý, který se věnuje edukační činnosti pro děti a školy.
Že se chov medvědů ve městě těší velké popularitě, dokládá i petice Na podporu medvědího útulku na zámku Český Krumlov, která získala přes 3 400 podpisů. Výsledky paralelně probíhající ankety na webu města ukázaly, že 94,5 procent respondentů podporuje setrvání medvědů na zámku, a 95 procent dotázaných považuje své znalosti o jejich životě za dostatečné.
Sami občané dle radnice navrhli také konkrétní kroky ke zlepšení podmínek pro medvědy. Například zvelebení výběhů nebo častější sdílení informací o životě medvědů. Aktivní přístup veřejnosti potvrzuje i vysoká návštěvnost speciálních webových stránek věnovaných této tématice.
Úterý, 22. dubna 2025, 16:00
Kritici chovu medvědů v příkopech českých hradů poukazují na nevhodné podmínky a na to, že zvířata jsou stresovaná. Zastánci naopak dokládají splnění všech zákonných předpisů a bezproblémové kontroly veterinářů. Oba tábory a odborníci na chov...
Odlišný pohled na chov medvědů v památkových areálech představují kritici, mezi nimiž je i projekt Medvědí naděje. Jeho zástupkyně Eva Filipczyková upozorňuje na nevhodné podmínky, které podle nich vedou ke stresovým poruchám zvířat.
„Myslíme si, že medvědi vykazují (na památkách) určité způsoby chování, které odpovídají určitým stresovým poruchám a dnes k tomu vedeme odbornou konferenci,“ uvedla. Projekt Medvědí naděje usiluje o ukončení držení medvědů v hradních příkopech a hledá nové možnosti, jak zvířatům zajistit lepší životní podmínky – ať už v zahraničním medvědím parku, nově vzniklém parku v Česku, nebo v zoologické zahradě. „Když se bavíme o Krumlově, věříme, že by bylo lepší pro medvědy být v lepších podmínkách,“ dodala Filipczyková.
Město však trvá na tom, že další diskuse musí vycházet z faktů, historických souvislostí a vůle místních obyvatel. „Otevřený dopis je proto výzvou k novému přehodnocení stávajícího postoje a návratu k věcnému a férovému dialogu,“ uzavírá starosta.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám