Elektrárna Temelín pokračuje v rozsáhlé modernizaci své technologie. Nový systém čištění kondenzátorů, který technici postupně instalují od loňského roku, má zvýšit efektivitu provozu a v konečném důsledku i roční výrobu elektřiny. Hotovo by mělo být v roce 2026. Celá investice vyjde na desítky milionů korun.
Technici během modernizace vymění dvanáct potrubních dílů, které se starají o čištění tisíců trubiček v tepelných výměnících – tedy kondenzátorech, které se nacházejí v nejaderné části elektrárny. Polovinu už energetici vyměnili, čtyři kusy přijdou na řadu letos a zbylé dva příští rok.
„Nové díly zajistí lepší čištění. Díky tomu se bude pára v kondenzátorech lépe ochlazovat. V konečném důsledku to bude znamenat efektivnější provoz, řádově půjde o roční navýšení výroby o jednotky tisíc MWh,“ uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.
Samotná výměna je podle něj technicky velmi náročná. Práce probíhají v těžko přístupné části strojoven, pět metrů pod zemí. Výměňované díly mají průměr 1,6 metru a váží 2,5 tuny. Technici kvůli manipulaci museli nainstalovat speciální jeřábové dráhy a odstranit ocelové pochozí lávky.
Modernizace kondenzátorů je součástí širšího plánu na dlouhodobý provoz jaderné elektrárny. „Modernizace, posilování bezpečnosti a zvyšování efektivity k dlouhodobému provozu jaderných elektráren patří. V tomto případě nejde o dramatický výkonový nárůst, ale hledání drobných příspěvků, které když se nasčítají, dají dohromady zajímavé výsledky,“ zdůraznil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Skupina ČEZ do modernizace Temelína letos plánuje investovat zhruba tři miliardy korun. V plánu je celkem 188 investičních akcí, které mají pomoci udržet provoz elektrárny minimálně na šedesát let.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám