sobota 21. května 2022 Monika

Den „Město bez aut“? Ne, jen šest hodin „Náměstí bez aut“

Město bez aut. Věta, která navozuje představu poklidných ulic, kterými volně prochází chodci a projíždí cyklisté. Chybí obvyklý hluk a neklid a také vzduch je najednou nějak lépe dýchatelný. Auta „odpočívají“ na parkovištích a v garážích a jejich řidiči s údivem zjišťují, že je vlastně ani tolik nepotřebují, protože ve městě se dá v pohodě dojít všude pěšky a ještě odpadne problém s hledáním místa na zaparkování a ztráta času v kolonách.

Idylická představa, která by mohla být splněna aspoň částečně v rámci evropské akce Město bez aut, kterou letos v Budějcích již podesáté pořádá Odbor životního prostředí Magistrátu České Budějovice ve spolupráci s Centrem ekologické a globální výchovy Cassiopeia.. Akce, nazvaná „Ve městě bez auta“ se bude konat 22.9.2011.

V rozporu s názvem  – MĚSTO bez auta – je ovšem akce situována pouze na náměstí Přemysla Otakara II, které navíc bude pro auta uzavřeno jen  od 8.00 do 14.00. V této době bude na náměstí probíhat program zejména pro žáky základních a středních škol – zábavné soutěže, zaměřené na bezpečnost silničního provozu, prezentace nízkopodlažního autobusu Dopravního podniku města ČB a také prezentace zdravotního ústavu, který představí vůz Horiba, specializovaný na měření imisí. Soutěže a motivační programy pro děti připravil Dům dětí a mládeže ČB a občanská sdružení Robinsoni a Cassiopeia. Program nabídne také Bike Trial Show, tvorbu výtvarného ateliéru TVOR a další aktivity. Tento program bude ukončen v 14.00, kdy se náměstí znovu otevře autům a akce „Ve městě bez auta“ pak už bude pokračovat jen Ekotrhem, který pořádá občanské sdružení Rosa. Možnost zakoupit ekologické potraviny a výrobky Budějčáci nepochybně uvítají...a dokonce si pro ně budou moci dojet autem přímo na náměstí...

Je nepochybné, že v takto koncipované akci se zcela vytrácí původní dobrá myšlenka – ukázat aspoň v jediném dni, jak by mohlo vypadat město, respektive centrum města, bez automobilového provozu. Obsah myšlenky – motivovat řidiče k ponechání auta v garáži – se zjevně míjí účinkem, protože hlavní program je určen zejména pro děti, které se akce zúčastní v rámci školního vyučování – a díky školám je tak návštěvnost akce zaručena. Možná i tato jistota zaručené návštěvnosti je důvodem, proč má akce „Ve městě bez auta“ zcela minimální propagaci a jak se nám v průběhu dne podařilo zjistit, budějcká veřejnost o akci neví. Lze tedy předpokládat, že řidiči, kteří 22.9. budou zákazem vjezdu na náměstí zaskočeni a nutnost náměstí se vyhnout způsobí v okolních ulicích slušný chaos a ulice budou auty přeplněny ještě víc, než v jiných dnech.

Je otázkou, jestli by nebylo účinnější věnovat finance, vynaložené na produkci akce, raději Dopravnímu podniku města ČB, aby 22.9. jezdili cestující v MHD zadarmo... a motivovat tak řidiče, aby auto skutečně nechali doma . To by ovšem muselo být podpořeno náležitě velkou propagací s dostatečným předstihem. V době, kdy probíhají poměrně bouřlivé diskuse o (ne)koncepčnosti rozvoje dopravy ve městě, by takový krok byl víc než aktuální a potřebný.

Místo toho však bude rozsah akce omezen jen na náměstí a věkovou kategorii, která autem aktivně určitě nejezdí. Škoda, že kvůli tomtuto pojetí zůstane představa města bez aut opravdu jen nenaplněnou  představou...

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.