Stavba dálnice D3 si vyžádala vybudování dvou přeložek vodárenského potrubí nedaleko Bošilce u Veselí nad Lužnicí. Voda se tu musí rozsáhle odkalovat v úseku dlouhém 73 kilometrů. Jen samotná voda na proplachování vyjde na více než milion korun. Lidé v městech, která leží na trase, jako je například Tábor, se ale nemusí obávat, z kohoutků poteče pitná voda. Odkalování od Úpravny vody Plav až do koncového vodojemu v Táboře - Čekanicích začalo 12. ledna a bude trvat ještě zhruba dva týdny.
Původní vodovodní řad zde z části ležel v trase dálnice D3. Na dvou úsecích se proto musely vybudovat nové přeložky. Ty je nyní třeba pročistit a desinfikovat. Jde o jednu z páteřních tras jihočeské vodárenské soustavy, která je hlavním zdrojem pitné vody pro Soběslav, Planou nad Lužnicí, Sezimovo Ústí, Tábor a několik menších obcí.
„Během března pak dodavatelská firma odstraní původní, už nepotřebné potrubí a napojí nové, propláchnuté,“ uvedl provozní náměstek ředitele Jihočeského vodárenského svazu František Rytíř.
Při proplachování nových úseků se musí zvýšit rychlost vody v potrubí zhruba na čtyřnásobek běžného průtoku. Tím se zvednou usazeniny, které se poté vypouštějí. Se zakalenou vodou se ale spotřebitelé nesetkají, protože odkalování se děje s předstihem. „Předem doplníme jednotlivé vodojemy na maximální hladinu a zároveň postupujeme podle podrobného plánu odkalování jednotlivých úseků. Ty jsou rozvrženy tak, aby kapacita vodojemů pokryla čas potřebný na samotné odkalení. Je to časově náročné a také nákladné,“ uvedl František Rytíř.
Celkem se na celé trase vypustí přibližně 100 tisíc metrů krychlových vody. Náklady na odkalení řadu hradí Jihočeský vodárenský svaz, přeložky potrubí pak Ředitelství silnic a dálnic ČR. Nejde přitom o první přeložku částí vodárenské soustavy kvůli výstavbě dálnice D3. Už před lety se například vybudovaly tři nové vodárenské přeložky potrubí mezi Veselím nad Lužnicí a obcí Myslkovice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.