Po půl roce začne opět provoz na železnici Vimperk - Lipka

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK

V neděli 9. prosince začnou po půl roce opět jezdit vlaky mezi stanicemi Vimperk a Lipka na Prachaticku. Důvodem uzavírky bylo zpevnění svahu, v němž trať vedla. Úprava přibližně 200 metrů dlouhého úseku stála 117 milionů korun bez daně.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš uvedl, že jde o specifický úsek železnice, který z části vede v zářezu svahu a z části po náspu. V květnu SŽDC díky měřicím sondám zjistila, že koleje se pohybují, a proto provoz v daném úseku zastavila. „Bylo nutné vypracovat projekt pro zajišťovací práce a pro úpravu celého železničního spodku. Zároveň začala jednání s Vojenskými lesy jako majitelem pozemků kolem trati o vykácení cca 60 vzrostlých stromů a o vybudování provizorní cesty v úpatí svahu pro přístup těžké techniky," uvedl Illiaš.

Jednokolejná železniční trať je ve sledovaném úseku ve výšce zhruba 10 metrů. Násyp je umístěný na strmém svahu v údolí řeky Volyňky, kde je sklon až 30 stupňů. Pracovníci trať zpevnili železobetonovou zdí. Vzhledem k velmi těžké dostupnosti stavby pro techniku, pro dělníky i materiál šlo o náročnou stavbu.

Železniční trať slouží hlavně turistům, kteří cestují na Šumavu nebo do okolí lipenské nádrže.

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky železnice, stavby, turistika, Vimperk, svah, Správa železniční dopravní cesty, okres Prachatice, Lipka, Volyňka

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.