neděle 26. června 2022 Adriana

Začala další etapa stavby zanádražní komunikace. Silnice propojí střed města s dálnicí

Celkem 772 metrů měří další část zanádražní komunikace, jejíž stavbu dnes zahájil Jihočeský kraj. Silnice, která spojí střed města s dálnicí D3, má být podle hejtmana Martina Kuby (ODS) hotová za deset měsíců. Práce vyjdou na 88 milionů korun.

Stavbu další části zanádražní komunikace zahájil Jihočeský kraj, který je investorem celé akce, dnes. Silnice bude sloužit jako přivaděč k dálnici D3. „Je to důležitá komunikace, která přivádí zanádražní komunikaci z Mladého na dálnici. Když budou lidé přijíždět od Rakouska, tak tohle bude vlastně první sjezd, kdy se bude moct jet přímo do města,“ popsal dnes Budějcké Drbně jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Čtvrtá etapa dostavby zanádražní komunikace je v podstatě napojením mezi kruhovým objezdem v Novohradské ulici u Penny a před nákupním centrem v Nových Hodějovicích. Pátá etapa přivede řidiče na dálnici D3 na Pohůrce. Zde by se měla napojit na úsek Úsilné – Hodějovice, který bude tvořit obchvat města, který měl být podle Ředitelství silnic a dálnic hotový v druhé polovině letošního roku. Kvůli komplikacím při stavbě tunelu bude ale nakonec zprovozněn až na konci roku 2024. „Už v letošním roce bude ale na té stavbě vidět posun. Máme vykopanou stavební jámu a předpokládám, že zhruba do týdne bychom měli začít betonovat samotný tunel. To je nejdůležitější, jakmile se podaří toto zrealizovat, budou následovat jen zásypové práce, začne se upravovat povrch a vybavovat se vozovkou,“ řekl dnes ředitel ŘSD Radek Mátl

Zmiňovaný úsek zanádražní komunikace bude dlouhý 722 metrů a stát má 88 milionů korun. Hotový bude podle Kuby za 10 měsíců. Zhruba 47 milionů korun by měla pokrýt dotace z Evropské unie. Město na své náklady vybuduje podél silnici cyklostezku a veřejné osvětlení. Předpokládaná cena této akce je 20 milionů korun. „Stavební část financovaná městem zahrnuje chodníky a smíšené stezky pro pěší a cyklisty, veřejné osvětlení a přípravu pro uložení nových telekomunikačních sítí. Součástí jsou i sadovnické úpravy, konkrétně vegetační úpravy podél nově vybudované komunikace,“ dodává náměstek primátora Petr Holický.

Zanádražní komunikace se začala stavět v roce 2009. Její první část propojila Pekárenskou a Rudolfovskou ulici. Vybudovat zbývá ještě poslední úsek, který za budoucí dálnicí napojí komunikace na ledenickou silnici a obchvat Srubce.

Tam se nám včera podařila klíčová věc, a to je domluva s majiteli domu, který stál na křížení s Ledenickou ulici. V projektu nešlo tuto část posunout jinam, a tak jsme se s majiteli uzavřeli dohodu a zastupitelstvo kraje nám odkup domu schválilo. Můžeme tak pokračovat v projektování další stavby od dálnice na druhou stranu a připravovat obchvat Srubce," popsal hejtman s tím, že termíny k této stavbě zatím neví.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Elmira Talířová

Štítky silnice, stavba, doprava, České Budějovice, Jihočeský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.