Zajistí přístup do severní části bývalých Žižkových kasáren, kde by měla vyrůst nová obytná čtvrť, a zlepší plynulost dopravy v ulici Pražská. S takovou vizí vstupuje město Písek do výstavby nové okružní křižovatky v ulici Pražská, na místě nynější křižovatky s ulicí Na Stínadlech. Stavbu, na které se bude podílet i Jihočeský kraj, který je vlastníkem komunikace, chce město zahájit příští rok.
„Náklady na stavbu okružní křižovatky by se podle odhadů měly pohybovat kolem pěti desítek milionů korun. Bude se tak jednat o jednu z největších dopravně investičních akcí města v poslední době. Město zafinancuje překládku velkého množství inženýrských sítí, například kanalizace, vodovodu, plynu, elektrického vedení nebo optických kabelů. Na tyto práce půjde přibližně dvě třetiny z celkových nákladů. Kraj by měl uhradit pokládku nového povrchu,“ řekl místostarosta Josef Soumar (Piráti).
Město již na projekt získalo stavební povolení a chce co nejdříve vypsat výběrové řízení na zhotovitele stavby. Ten se v ideálním případě do práce pustí již na jaře 2025. Stavba by podle odhadů měla trvat několik měsíců.
Pondělí, 9. září 2024, 20:00
Často stojí v těsné blízkosti centra, dlouhé roky zejí prázdnotou a svým chátrajícím vzhledem pohoršují obyvatele i návštěvníky mnoha měst. Opuštěné průmyslové a vojenské objekty, nazývané brownfieldy, jsou již řadu let velkým strašákem nejednoho...
„Ulice Pražská je dopravně velmi vytížená, využívají ji lidé pracující v průmyslové zóně i obyvatelé sídliště Portyč. Výstavba okružní křižovatky tak může řidičům zkomplikovat život. Naším cílem bude v maximální míře zachovat kyvadlový průjezd alespoň jedním jízdním pruhem. Pro velkou část řidičů bude ale pohodlnější při svých cestách využít nedaleký obchvat,“ poznamenal místostarosta.
Stavba okružní křižovatky je dle zástupců města také zcela zásadní pro budoucí rozvoj města, neboť zajistí propojení severní části bývalých kasáren s městem a výrazně zlepší bezpečnost a plynulost dopravy v celé oblasti.
„Křižovatka umožní bezpečný průjezd pro všechna vozidla včetně autobusů MHD, nákladních vozidel a osobních aut a propojí tuto lokalitu s hlavními současnými i budoucími tepnami města,“ shrnul Soumar.
Zdůraznil také, že příprava projektu byla velmi náročná a město na ní pracovalo několik let. „Bylo třeba dojednat směny pozemků s několika subjekty, získat souhlasy od zástupců majitelů inženýrských sítí, naplánovat přeložky vodovodu a kanalizace a naprojektovat veřejné osvětlení. Vše bylo potřeba koordinovat také s Jihočeským krajem, který by se měl na akci finančně spolupodílet,“ dodal místostarosta.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.