V neděli 4. ledna vypluje hornoplánský převoz, který spojuje Horní Planou s Bližší Lhotou, naposledy. O den později bude vytažen na břeh, kde přečká zimní měsíce. V případě, že již během prosince nastane silný a trvalý mráz, budou plavby přerušeny dříve.
„Převoz je pro nás velmi důležitý. Lidé, kteří z druhého břehu dojíždějí do práce, díky němu ušetří až dvacet kilometrů cesty. Dlouhé roky je také oblíbenou turistickou atrakcí. Hlavně v létě převáží i plno cyklistů,“ uvedl Jiří Hůlka, starosta Horní Plané. „Z těchto důvodů musíme dbát na bezvadný technický stav a právě zimní odstávka bude využita k potřebným opravám.“
Vedení Horní Plané se každoročně snaží provozovat převoz co nejdéle. Technická údržba a příprava zakončená kontrolou (včetně měření síly železného pláště, nátěrů a tak dále) je ale nutná a hlavně náročná. Nepříznivé počasí práce zpomaluje.
V této chvíli převoz jezdí podle jízdního řádu. Kromě místních lidí ho využívají i lyžaři, kteří míří například na Hochficht. Zpátky na vodu se loď vrátí na jaře.
Foto: archiv města
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.