Počasí dnes24 °C, zítra19 °C
Pátek 29. září 2023  |  Svátek má Michal
Bez reklam

Jihočeští celníci vybrali vloni na clech a spotřebních daních 6,25 miliardy korun

Částkou ve výši téměř 6,25 miliardy korun, která zahrnuje příjmy na clech a na daních, přispěli za rok 2010 do státního rozpočtu celníci na jihu Čech. Vladimír Pešek z českobudějovického celního ředitelství řekl v úterý agentuře Mediafax, že nejvíce, přes pět miliard korun, bylo z minerálních olejů.

 

Největší částka ve výběru spotřebních daní připadá na minerální oleje, a to více než pět miliard korun.

Více než 508 milionů korun inkasovali na spotřební dani z lihu a lihovin, 281 milionů na spotřební dani z piva, téměř 200 000 korun na spotřebních daních z vína tabáku a tabákových výrobků.

Celníci spravují také ekologické či energetické daně, tedy daně ze zemního plynu, pevných paliv a elektřiny.

V roce 2010 zde vybrali částku převyšující 346 milionů korun.

Na cle ze zboží, které je na území České republiky dovezené ze zemí mimo Evropskou unii, vybrali bezmála 100 milionů korun.

"Se správou spotřebních daní také souvisí kontrolní činnost a vyhledávání nelegálního zboží. Patří sem kontroly zaměřené na přepravu a prodej zboží podléhajícího spotřební dani nebo odhalování skladů a nelegálních výroben tohoto zboží. Především jde o cigarety a alkohol.

Jihočeští celníci například zajistili v roce 2010 přes 750 000 kusů nezdaněných cigaret. Minimální spotřební daň z jedné cigarety je přitom 2,01 koruny. Tímto se zabránilo v daňovém úniku za více než 1,5 milionu korun," řekl Pešek.

Také rok 2010 byl ve znamení kontrol týkajících se ochrany práv duševního vlastnictví a autorských práv. Jihočeští celníci zajistili velké množství padělků a napodobenin různého druhu zboží.

"Škoda způsobená majitelům ochranných známek a autorských práv by převyšovala 140 milionů korun. Oproti roku 2009 jde o téměř dvojnásobnou hodnotu zajištěného zboží. Nejvíce zajištěného zboží připadá na textilní výrobky a CD a DVD nosiče. Dále jde o výrobky kožené galanterie, sportovní zboží, hodinky, obuv, kosmetiku, pracovní nástroje, hračky a další zboží," dodal Pešek.

Celní úřady loni na jihu Čech v 63 případech kontrolovaly, zda cizinci, kteří v jejich regionu pracují, tak činí v souladu se zákonem o zaměstnanosti. Na 40 cizinců z celkově 164 zkontrolovaných pracovalo bez platných povolení nebo vykonávalo práce, které byly s vydanými povoleními v rozporu.

"Více než polovina nelegálně pracujících připadá na občany Ukrajiny, za nimi následovali občané Vietnamu, Číny a Nepálu. Celníci směřovali své kontroly do stavebnictví, zemědělství, gastronomie, obchodu a služeb, ve kterých na základě vlastních poznatků zjistili nejvyšší počet nelegálně zaměstnaných cizinců," doplnil Pešek.

Štítky spotřební daň, Vladimír Pešek, Česko, daň, Mediafax, cigareta, Evropská unie, Čína, Ukrajina, Vietnam

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Jihočeští celníci vybrali vloni na clech a spotřebních daních 6,25 miliardy korun  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.