pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Děsiví krampusové proměnili kaplické ulice v peklo na zemi

Sobotní večer chtělo strávit společně se strašidelnými démonickými bytostmi až dvacet tisíc diváků. Čtvrtý ročník Krampus show přilákal do Kaplice, malého příhraničního města na Českokrumlovsku, na 400 alpských čertů z devětadvaceti skupin z různých koutů Rakouska a Německa. Jedinými českými zástupci byli krampusové z pořádající Kaplice.

„Jednotlivé skupiny krampusů pouštíme do průvodu po dvou minutách, aby mohli komunikovat s publikem a diváci měli z jejich show patřičný požitek,“ předeslal mluvčí Krampus show 2015 Jan Bohdal s tím, že trasa měřila 1,2 kilometru a byla pro krampusy na maximální hranici délky. I díky tomu většina diváků měla zaručený výhled na samotný průvod, přitom mnohde se stálo až v osmi řadách...

Podle něj byl program letošního ročníku připravený tak, jakým směrem by se chtěli organizátoři ubírat do budoucna. Kromě více než dvouhodinového průvodu zakončeného velkolepým ohňostrojem si dali záležet i na výběru kapel. Hlavní hvězdou odpoledne byla metalová legenda Arakain, na scéně u místního autobusového nádraží zahráli například Revival Rammstein.

Po loňském kolapsu dopravy v Kaplici a okolí musel pořadatelský tým přistoupit ke změnám. Tou největší bylo vymezení sedmi oficiálních parkovacích ploch v okolí města a vybírání parkovaného. I díky tomu letos došlo pouze k několikaminutovým zdržením a celá akce se obešla bez vážnějších problémů. Pouze na jedné z příjezdových komunikací se stala lehká dopravní nehoda.

Pořadatelé proto neskrývali naprostou spokojenost. „Ohlasy jsou mimořádně pozitivní ze všech stran. Krampus skupiny jsou nadšené a rozhodně se těší, že budou moci přijet příště,“ dodal Bohdal. „Někteří nezávislí profesionálové z audiovize prohlásili, že smekají klobouk před organizací a schopností pořadatelů dostat v tomto zimním čase na náměstí tolik lidí najednou. Mohla by to prý závidět leckterá velká města.“

Co nebo kdo je krampus?

Krampus jako společník svatého Mikuláše kolem sebe šíří hrůzu. Na jeho tváři můžeme většinou spatřit hrůzostrašný úšklebek, v ruce třímá rákosku či oháňku z koňských žíní. Masky krampusů jsou ručně vyřezávané, využívá se borové či lipové dřevo, a rovněž ručně jsou i malované. Výrazným prvkem jsou rohy. Často jsou používané pravé zvířecí rohy z muflonů, kozorožců, beranů, kamzíků či koz. Kožichy jsou šity z kůže horských koz a ovcí. Každý Krampus by měl mít kolem pasu opasek s připevněným těžkým kravským zvonem, jehož hlasité zvonění má podle tradice odhánět zlé lidi.

Krampus show 2015

neděle, 13. prosince 2015, 15:45

Krampus show 2015
Krampus show 2015

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.