K vánočním svátkům neodmyslitelně patří i pohádky. Na kterou se ale díváte nejradši? Sami jste vybrali sedm nejkrásnějších českých pohádek, my z redakce jsme k tomu připojili další tři a teď už necháme výběr jen na vás...
Jednou z nejoblíbenějších pohádek je režisérský počin Hynka Bočana. Byl natočen na motivy pohádky Boženy Němcové Čertův švagr. V hlavních rolích Vladimír Dlouhý nebo Ondřej Vetchý.
Pohádková komedie Jiřího Stracha, jež je částečně pohádkou a částečně vánoční hrou. Nešikovného anděla Petronela, hraje Ivan Trojan. Námět znovu pochází od Boženy Němcové. Na začátek prosince 2016 se chystá premiéra druhého pokračování.
I třetí pohádce v našem výčtu dala námět Božena Němcová. Režisérsky jej zpracoval Václav Vorlíček. Česko-německá pohádka se odehrává podle klasického scénáře o Popelce a má skvělé herecké obsazení. Ústřední dvojici tvoří Libuše Šafránková a Pavel Trávníček.
Už více jak půl století je stará pohádka scénáristy a režiséra Martina Friče. Zajímavostí je, že všechny dialogy v pohádce, ve které hraje princeznu Ladu Marie Kyselková a prince Radovana Josef Zíma, jsou pronášeny ve verších.
Princezna Krasomila nechce za muže prince Miroslava ze sousední země, ačkoliv je hodný. Přestrojí se tedy za zahradníka, aby jí udělil výchovnou lekci. V hlavních rolích pohádky režiséra Bořivoje Zemana Alena Vránová a Vladimír Ráž.
A další pohádka na motivy od Boženy Němcové, tentokrát jde o příběh Neohroženého Mikeše. Kovářský učeň se vydává do světa a cestou se k němu připojí dva kumpáni. Dozvídají se o zmizení tří princezen a uskuteční záchrannou výpravu. Režisérem je Petr Švéda.
Hudební pohádka opět pod taktovkou režiséra Bořivoje Zemana vznikla v roce 1968. Václav Neckář jako princ Václav chce o svém osudu rozhodnout sám a při cestě za zásnubami do sousedního království zmizí za princeznou Helenou (Vondráčkovou), aby ji inkognito lépe poznal. Ta se do něj později zamiluje, aniž by věděla, že jde o jejího budoucího muže.
Většině českých pohádek dala námět Božena Němcová. Ani u pohádky Princ a Večernice tomu není jinak, jde o příběh O Měsíčníku, Slunečníku a Větrníku. Filmově jej zpracoval Václav Vorlíček. Princ při péči o otcovo království provdá své dcery během jedné noci, což se však královi po návratu nelíbí, a tak syna pošle dcery znovu najít.
Šedesát let od svého natočení letos slaví pohádka režiséra Jaromíra Pleskota. Motiv dal Karel Jaromír Erben se svými Kouzelnými Dary. Příběh mluví o chudém muzikantovi, který měl dobré srdce, potkal kouzelného stařečka a díky němu přišel k divotvorným darům.
Nejmladší z pohádek v desetičlenném výběru je dílo režiséra Jana Svěráka. Námět mu dali Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř, kteří vytvořili příběh z minipohádek Šípková Růženka, Karkulka a O dvanácti měsíčkách. Tři bratři (Dyk, Klus, Piškula) se vydávají do světa, aby v něm našli své nevěsty. Jejich rodiče by jim poté předali svá hospodářství. Vstupují však do jednotlivých pohádek, kde na ně čekají různá dobrodružství.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.