pátek 24. ledna 2020 Milena

Jihočeské divadlo uvede všechny Shakespearovy hry ve 120 minutách

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích uvede premiéru hry, ve které tři herci do 120 minut vměstnají všech 37 her a 154 sonetů Williama Shakespeara. Hru divadlo uvádí v roce čtyřsetletého výročí úmrtí světového dramatika. Inscenace není parodií na Shakespearovu tvorbu, ale odráží dnešní komplexní přístup k životu a všudypřítomný spěch a shon. Jde o poslední premiéru letošní divadelní sezóny.

Režie se ujal mladý režisér a dramaturg Šimon Dominik. Na jevišti se setkají Tomáš Drápela, Pavel Oubram a Tomáš Havlínek. Režisér si do inscenačního týmu přizval osobnosti, se kterými spolupracoval v Západočeském divadle v Chebu - scénu vytvořil Karel Čapek, návrhy kostýmů jsou z dílny Terezy Vašíčkové, autorem hudby je Matěj Kroupa, pohybové spolupráce se ujala Diana Toniková.

Po Shakespearově smrti v roce 1616 se jeho život a dílo staly cílem mnoha kritických debat, polemikou nad jeho existencí počínaje a pochybnostmi o stáří Hamleta konče. Jeho kompletní obsáhlé dílo a biografii ale zná jen málo lidí. „Takto se zřejmě zrodila myšlenka redukce Shakespearova díla,“ vedoucí obchodního oddělení Jihočeského divadla Věra Ernstová.

Američtí autoři scénáře Jess Winfield, Adam Long a Daniel Singer uvedli tuto hru, ve které zároveň oni sami ztvárnili všechny role, v premiéře 9. června 1987 v Kalifornii. Evropskou premiérou pak bylo její uvedení v londýnském West Endu v březnu 1992, od té doby je úspěšně hrána v celé Evropě. V překladu Jiřího Joska a v divadelní adaptaci a režijní spolupráci Jana Borny ji v tuzemsku inscenovalo poprvé v listopadu 2008 pražské Divadlo v Dlouhé.

Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.