pondělí 24. února 2020 Matěj

Na zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí budou vystaveny korunovační klenoty

Na jih Čech zamíří letos korunovační klenoty. Stane se tak během června a července v rámci výstavy České korunovační klenoty na dosah, která se uskuteční na zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí. Kopie byly k vidění i loni, kdy zdobily Český Krumlov.

Originály korunovačních klenotů se vystavují přibližně jednou za pět let. Naposledy tomu bylo v loňském roce při výročí 700 let od narození Karla IV. Čtrnáct dní byly k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Myšlenka ukázat korunovační klenoty více lidem, alespoň pomocí věrných kopií, vznikla v roce 2013. Výstava České korunovační klenoty obsahuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo a královské jablko a jejím autorem je Jiří Urban, jeden z nejlepších českých zlatníků. Šperky už realizoval také například pro papeže Jana Pavla II. či britskou královnu Alžbětu II. Tentokrát mu pomáhali manželé Cepkovi, kteří se postarali o výrobu žezla.

Kopie korunovačních klenotů budou na jihu Čech celé dva měsíce. K vidění budou na zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí, nedaleko Týna nad Vltavou. Výstava bude trvat od 1. června do 31. července tohoto roku. Naposledy se v Jihočeském kraji ukázala loni, kdy byla přes dva měsíce součástí Českého Krumlova. Kopii Svatováclavské koruny z Karlštejna mohli na konci roku 2015 vidět i Budějčáci. Pět dní byla na radnici u příležitosti 750 let od založení města.

Foto Dominik Svoboda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.