České Budějovice opravují sousoší Kalvárie na Piaristickém náměstí, kde si lidé sahají pro štěstí na lebku. Sochy měly poškozené konečky prstů i nos. Podle pověry se člověku, který sáhne lebce do očních důlků, splní přání, jež v duchu vysloví.
Když památkáři na jaře při Dnech evropského kulturního dědictví procházeli městem, všimli si, že sochy mají některé drobné části uražené. Dohodli se proto s radnicí a sochař Ivan Tlášek dílo vyčistil a opravil.
„Já sice chápu, že je to pro místní přitažlivá pověst, ale je to trochu nešvar. Tím, jak se snaží dostat k lebce, tak sousoší ve spodní části docela trpí. Byly poškozené konečky prstů a načatý nos u jedné plastiky, naštěstí to nebylo dramaticky poškozeno. Ale přeci jenom je to vápenec a je vystaven nejenom zájmu turistů a místních obyvatel, ale také trpí povětrností," řekl Roman Lavička z restaurátorského oddělení jihočeských památkářů.
Lebka z výjevu ukřižování Krista náleží podle některých tradic Adamovi, prvnímu člověku. Práce budou stát 90 tisíc korun a měly by být hotové 15. července. Náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola připomněl, že Kalvárie se naposledy opravovala na přelomu let 2004 a 2005.
Autorem sousoší z osmnáctého století je Josef Dietrich, který vytvořil i Samsonovu kašnu na náměstí Přemysla Otakara II. či alegorická sousoší na radnici.
Jak se pověst o lebce plnící přání zrodila, historici nevědí. „Je to docela mladá pověra. Není zachycena ani ve starších průvodcích z konce devatenáctého století. Je to věc, která vznikla během dvacátého století," řekl ředitel Státního okresního archivu České Budějovice Daniel Kovář.
Na pověst v pramenech nenarazil ani památkář Lavička. „Trochu mi to úsměvně připomíná podobnou situaci s Pošahaným v Plzni. Na katedrále je mříž s hlavičkami andělů a jedna je prakticky už tak osahaná, že Plzeňáci říkají U Pošahanýho - není vidět ani reliéf. To snad v případě kamenné lebky nehrozí," řekl Lavička.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.