čtvrtek 4. června 2020 Dalibor

Krumlovský hudební festival míří do druhé poloviny, ozdobí ji houslista Rachlin a muzikálové hity

Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově míří do své druhé poloviny. Za sebou má zahajovací galakoncert Angely Gheorghiuové a Ramóna Vargase, publikum o několik dní později potěšili i violoncellista Mischa Maisky nebo irská kapela Altan. Tahákem dalšího programu je vystoupení Juliana Rachlina nebo muzikálové písně z Brodwaye.

Nabitý sled koncertů dalšího festivalového týdne začíná už v úterý. Na zámku se v doprovodu Jihočeské filharmonie představí korejský houslista Ta Jun Jo (Da Yoon You). Rovněž se v úterý Zahradě Kooperativy a ve středu v Zámecké jízdárně uskuteční šansonový večer s názvem Rendez-vous s Radkou Fišarovou. S komorním programem vystoupí ve čtvrtek v Maškarním sále Virtuosi Pragenses se sólisty Bohuslavem Matouškem a Jakubem Junkem. 

Na pátek se mohou těšit všichni milovníci houslí. Koncert Juliana Rachlina je věnován členům Klubu přátel Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Spolu s ním a za doprovodu Jihočeské filharmonie, kterou bude Rachlin zároveň dirigovat, vystoupí talentovaná kanadská violistka Sarah McElravy. Program bude složen z děl Mozarta a Beethovena. Zazní Mozartova Koncertantní symfonie Es dur pro housle, violu a orchestr, z níž doslova tryská skladatelova tvůrčí fantazie, a slavná Haffnerova symfonie D dur, která je zhudebněný výbuch energie.

Její závěrečné presto je skutečně virtuózní kus, u nějž autor požadoval, aby se hrálo tak rychle, jak to jen jde. Z pera Ludwiga van Beethovena Julian Rachlin zahraje technicky mimořádně náročný Houslový koncert D dur op. 61., jehož druhá věta patří k nejhlubším meditativním pasážím v Beethovenově tvorbě. Vstupenky na hudební lahůdku, která rozezní Zámeckou jízdárnu, jsou nadále k dispozici.

Již tradicí se stává v Pivovarské zahradě muzikálový večer Bravo Broadway. Zazní americký muzikál i klasický rock a pop se vzpomínkou na kapelu Queen v podání broadwayských pěveckých hvězd Chloe Lowery, Capathie Jenkins, Roba Evana, Hugha Panara a za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice pod taktovkou Randalla Craiga Fleischera. V první části programu zazpívají písně z amerických muzikálů let 1930 až 1959, tedy éry, která vešla ve známost jako Golden Age of Musical Theatre a naplnila muzikálovou pokladnici dnes již klasickými díly.

Ve druhé části večera je jako kontrast připraven výběr ze show s názvem Rock On!, klasický rock a pop 70. a 80. let. Program tak doplní písně Whitney Houston, skupiny Eagles, Heart či Led Zeppelin, Donny Summer a Michaela Jacksona. Rockovou tečkou bude vzpomínka na legendárního Freddieho Mercuryho a kapelu Queen, z jejichž tvorby uslyšíme nesmrtelné písně We Will Rock You a We Are the Champions. I na muzikálový večer ještě zbývá v prodeji několik málo lístků.

Tečku za třetím festivalovým týdnem udělají v neděli 30. července v 11 hodin trumpetista Marek Zvolánek a varhaník Pavel Svoboda. Svým koncertem vzdají v Kostele Božího Těla a Panny Marie Bolestné hold jednomu z nejvýznamnějších trumpetistů 20. století, Maurici Andrému. 

Foto Julia Wesely

Štítky hudební festival, Český Krumlov, muzikál, hity, hudba, kultura

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.