pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Českokrumlovský zámek přilákal v červenci přes osmdesát tisíc lidí

Hrad a zámek Český Krumlov přilákal v červenci více než osmdesát tisíc lidí, meziročně o několik tisíc návštěvníků více. Také Národní park Šumava očekává o něco více turistů než loni. Návštěvnost srovnatelnou s loňskem hlásí společnost Lipensko, pod níž spadá například Stezka korunami stromů.

Na českokrumlovský hrad a zámek přišlo v prvním prázdninovém měsíci přes osmdesát tisíc lidí, což je o pět tisíc více než o rok dříve. „Návštěvnost byla obrovská od prvních dnů července, denně byl průměr 2500 až 3500 návštěvníků. Vnímají, že jsou v kultivovaném a pečlivě udržovaném prostředí památky UNESCO, kde je množství posezení, laviček, zelených ploch, okrasných květin," řekl kastelán českokrumlovského hradu a zámku Pavel Slavko. Za celý loňský rok přilákal zámek 428 844 lidí.

Návštěvnost srovnatelnou s loňským rokem měla v červenci společnost Lipensko. Na monitorovaných průchodech ve svých areálech zaznamenala kolem osmdesáti tisícovek lidí. Kvůli počasí sice mírně ubylo lidí v jejím kempu Modřín, naopak velký zájem mají o letošní novinky společnosti, a to o rodinný park Království lesa a rodinnou terénní cyklotrasu Floutrejl. „Zvýšený zájem je o sjezdové koloběžky, kde si návštěvníci chválí nově otevřený lesní úsek. Ostatní výpůjčky jako kola, silniční koloběžky a elektrokola také zaznamenávají zvýšený zájem," uvedl manažer marketingu a public relations společnosti Lipensko Vojen Smíšek.

Před letní sezonou firma investovala do vybavení Království lesa, cyklotras, koloběžkových tras a sportovních půjčoven několik desítek milionů korun.


Velkým šumavským lákadlem je návštěvnické centrum v Srní, kde je tříhektarový výběh s vlky.

Meziročně mírně vyšší návštěvnost čeká Národní park Šumava. Podle mluvčího parku Jana Dvořáka tisíce lidí přichází do návštěvnického centra v Srní, kde je tříhektarový výběh s vlky. Loni v červenci tam bylo 34 tisíc návštěvníků. Velký je podle Dvořáka i zájem o návštěvnické centrum Kvilda s výběhem jelenů a rysů. „Mezi přírodními cíly stále vedou Prameny Vltavy, stezka v Povydří, Antýgl, Čeňkova pila, Březník, Plešné jezero, Schwarzenberský kanál, tam míří za letní sezonu desetitisíce lidí," upřesnil Dvořák.

V informačním středisku Kvilda napočítali ke konci července podle tamního pracovníka Tomáše Doležala 17 030 lidí, loni 22 600.

Zájem je i o představení před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, kde Jihočeské divadlo prodalo od 7. června do 28. července 30 375 vstupenek. „Dosavadní tržby jsou podle plánu, 18,5 milionů korun. Vypršelo nám jedno představení a tři jsme ukončili v průběhu," řekl ředitel divadla Lukáš Průdek. Za loňskou sezonu, která trvá od června od září, přilákala točna 54 055 diváků, tržby ze vstupného byly 31,5 milionů korun.

Foto Jan Luxík | Zdroj ČTK

Štítky návštěvník, zámek, Český Krumlov, Šumava, Lipensko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.