čtvrtek 4. června 2020 Dalibor

Na slavnostech Emy Destinnové zahraje pražský orchestr FOK i harfistka Englichová

Deset koncertů přinesou Hudební slavnosti Emy Destinnové, které začnou 28. srpna ve Zlaté Koruně na Českokrumlovsku. Většina vystoupení se odehraje v Českých Budějovicích, akci zakončí 14. září galakoncert k poctě Emě Destinnové.

Festival otevře varhanní koncert ve zlatokorunském klášterním kostele, kde se představí Jaroslav Tůma. Na varhany Abrahama Starcka z roku 1699 přednese skladby Adama Václava Michny i své vlastní.

Jsou to nejpamátnější historické varhany v jižních Čechách a také v nejlepším stavu,“ řekl ředitel slavností Antonín Kazil. Na slavnostech vystoupí dále Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, harfistky Kateřina Englichová a Ivana Dohnalová, hobojista Vilém Veverka, Český filharmonický sbor Brno, klavírista Martin Kasík, Graffovo kvarteto, Panochovo kvarteto hrající 49. sezonu i Petr Dostál-Berg hrající na dechové nástroje šofar a tromba soprana.

Zajímavé je, že cellisté obou kvartet pocházejí z Českých Budějovic," řekl Kazil. Na koncertu k poctě Emě Destinnové se představí izraelská sopranistka Netta Orová a Filharmonie Brno vedená Leošem Svárovským, zazní díla Čajkovského, Strausse, Rossiniho i Mendelssohna-Bartholdyho. Kromě Českých Budějovic a Zlaté Koruny se jeden koncert uskuteční na zámku v Borovanech. Festival spolupracuje s Brucknerfestem v rakouském Linci. Jeho letošní 53. ročník obsáhne od 16. září do 13. října přes 35 koncertů. "Bude to začátek práce nového šéfdirigenta Markuse Poschnera, je skvělý, bude v tomto roce dirigovat nejvýznamnější díla Brucknerova a Mahlerova. Začíná také nový Brucknerův cyklus," řekl ředitel Brucknerova domu Hans-Joachim Frey.

Na Brucknerfestu letos zahrají například Mnichovští filharmonici; v kostele, kde je skladatel Anton Bruckner pohřben, uvedou a natočí jeho stěžejní díla. Přijedou i Philharmonic Ensemble z Vídně, americký Cleveland Orchestra, filharmonie z Vratislavi, program slibuje i jazzovou noc. „Spolupráce s Brucknerfestem přináší ovoce. V roce 2018 bude (na slavnostech Destinnové) mimořádný koncert, na kterém zahraje Bruckner Orchester z Lince třetí Brucknerovu symfonii," řekl Kazil. Koncert se uskuteční 27. září 2018 v pavilonu T na českobudějovickém výstavišti.

Foto By D. Kneřová (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons | Zdroj ČTK

Štítky slavnosti, koncert, Ema Destinnová, Brucknerfest

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.