Jestli netoužíte po davech turistů a jste spíše příznivci klidné pohodové turistiky, budou pro vás Borovany na Českobudějovicku tím pravým ořechovým. Borovanský klášter bývalých augustiniánů je jedním z nejmenších v Čechách a možná právě proto místem, které vás prý okouzlí pocitem, že nebe nad ním je modřejší. Dnes nově opravený areál vydechuje pohodu a klídek, a přesto nabízí spoustu vyžití. Po celé léto klášter ožívá kapelami různých žánrů takzvanou Borovanskou kulturní mozaikou. A co všechno nabídne, prozradila vedoucí kultury v Borovanech Magdaléna Hluštíková.
Proč je u vás, v Borovanech, nebe modřejší?
Ten slogan „Nebe je u nás modřejší“ je lehce dvojsmyslný. Jednak vždy druhý červencový víkend pořádáme festival Borůvkobraní, na který se sjíždějí tisíce lidí z celé republiky i zahraničí. Je to akce, která je do puntíku věnována borůvkám, kterých jsou v okolí plné lesy. A věřte, že když v lese v době sběru celý den koukáte do borůvek, a pak se podíváte do nebe, vidíte ho prostě modřejší. A druhý význam? Je tu dobrá energie, pohoda, která se odráží do lidí.
V čem spočívá jedinečnost kláštera?
Klášter je vlastnictvím obce, která ho v roce 1939 koupila od Schwarzenbergů a zřídila v něm školu. Ta zde fungovala až do roku 1997. Většina místních sem tedy chodila do školy, mají k němu osobní vztah a mnoho krásných vzpomínek. Je to něco jako rodinný klenot Borovan, který stmeluje lidi dohromady. Město nemá ambici na klášteře vydělávat, má být hlavně místem, kde se budou lidé cítit dobře. A oni na oplátku klášter chrání. Když se například objeví zloděj nebo vandal, který něco poničí, rozjede se okamžitě mezi obyvateli smsková korespondence a všichni mají hned oči na šťopkách.
Co všechno tedy můžeme v klášteře najít?
Celý klášter funguje po generální opravě jako centrum setkávání, centrum kultury. Najdete v něm výstavní prostory, muzeum poutnictví, interaktivní historický model města, knihovnu, infocentrum, koncertní sál, ale také útulnou kavárnu, kde vám připraví borůvkové dobroty nebo čaj a kávu z lípy, protože klášter založil Petr z Lípy. Pod klášterem jsou schované vzácné Středoevropské vinné sklepy s vlastní vinárnou. Součástí kláštera je bylinková a borůvková zahrada s čítárnou. V klášterní zahradě zase zmapované odrůdy starých jabloní. Nyní se dokončuje rekonstrukce podzámčí, kde vznikne např. interaktivní muzeum železnice a také věhlasná Peklománie.
Kolik lidí klášter v Borovanech ročně navštíví?
Nemůžeme se srovnávat s velkými kláštery v okolí jako je například Zlatá Koruna nebo Vyšší Brod, kde je návštěvnost mnohatisícová. K nám si vstupenku na prohlídku kláštera ročně zakoupí kolem dvou až tří tisíc lidí. Tím, ale zase máme výhodu, že si návštěvníky můžeme rozmazlovat, přistupovat k nim individuálně. Vymysleli jsme například pro hosty netradiční prohlídky „Šesti smysly se zážitky“, které jsou připravené tak, aby se hosté pobavili, něco se dozvěděli a zároveň zapojili všechny smysly.
Asi toho s turisty zažijete dost....
Zážitků je hodně a posunují nás dál. Třeba si vzpomínám na jednoho pána, který přišel do kláštera po zavírací době a žádal nás, zda by si směl zahrát na přenosný barokní varhanní pozitiv v kostele. My jsme mu to umožnili, nakonec se ukázalo, že je ten pán vážně nemocný a býval varhaníkem na jednom zámku v západních Čechách. Hrál nádherně. Přišel nám pak ještě druhý den poděkovat s tím, že jsme mu moc pomohli, že se mu vrátila energie na boj s nemocí. Brečeli jsme všichni.
Jaká bude letošní Borovanská kulturní mozaika?
Letos začínáme už v pátek 8.června velkolepým koncertem legendární zábavové big beatové kapely Keks v unikátním spojení s Jihočeskou filharmonií. Bude to jejich jediný společný koncert v letošním roce. O dva týdny později, 22. června, jsme pro obdivovatele vážné hudby připravili koncert našeho fenomenálního houslisty Jaroslava Svěceného, kterého bude doprovázet Jitka Navrátilová na cemballo.
A mohou se do Borovan těšit i milovníci dalších hudebních žánrů?
Vždycky se snažíme, aby mozaika byla co nejpestřejší. Takže pro milovníky starých fláků jsme připravili revival Waldy Matušky v podání neoposlouchané kapely Cover band – Vivat Waldemar, který bude 20.července a na kterém zazní jeho největší pecky jako Jó třešně zrály, Tereza nebo Slavíci z Madridu. Červenec zakončí koncert kapely českobudějovické folkrockové kapely Epydemye, která je držitelkou ceny Anděl v kategorii folk a country za rok 2015.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.