Holašovičtí letos v prosinci kromě Adventu slaví i jedno významné výročí. Druhého prosince uběhlo dvacet let od jejich zápisu do seznamu Světového dědictví UNESCO.
Malebnou vísku vzdálenou pár minut autem od Budějc vyhledávají turisté doslova z celého světa. Místní si tak kromě návštěvníků z regionu zvykli třeba i na zvědavce z Japonska, pro které vedle Hluboké a Krumlova patří místní selské baroko mezi nejatraktivnější pamětihodnosti.
Třiadvacet usedlostí, ve kterých žije pouhých 150 lidí, ročně obdivuje kolem sedmdesáti tisíc turistů. Ti cestují klidně i napříč kontinenty, aby se mohli na vlastní oči podívat na náves s typickými štíty, které si nejen Jihočeši vybaví i na krabicích mléka od budějcké Madety. Známé holašovické chalupy jsou ojedinělé nejen v Česku, ale i po celé Evropě.
Ikonická jihočeská stavení můžou za svou dnešní podobu děkovat prosperujícímu zemědělství ve druhé polovině devatenáctého století. V dobách rozkvětu sedláci chtěli mít na svých domech kudrlinky známé z barokních nebo klasicistních budov. Pro tento architektonický styl se postupem času vžil název selské baroko.
Jelikož se jedná o jedinečné místo s velkým počtem zachovalých staveb, které je stále obydlené, uznali historici zhruba o 120 let později jeho výjimečnost a zapsali ho na seznam Světového dědictví UNESCO. To Holašovicím kromě slávy přineslo i možnost rozsáhlých rekonstrukcí. Stavebníci statkům vrátili původní podobu, některé z nich dokonce zachránili před zánikem.
Tím ale druhé období rozkvětu vsi neskončilo – například od letošního léta zde turisté mohou navštívit obnovenou kovárnu se staročeskou výhní. Kromě ní uvidí třeba i měchy, staré kovadliny, vrtačky nebo brusky. V části kovárny narazí na hasičskou stříkačku, kterou původně tahali koně – kovárna totiž dlouhá léta sloužila jako hasičská zbrojnice.
FOTO: Holašovice oslavily dvacet let na seznamu památek Unesco. Otevřely novou kovárnu
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.