Nová výstava Jihočeského muzea nabídne návštěvníkům tipy na jarní výlety za velikonočním příběhem. Představena budou zajímavá místa v našem regionu i neobvyklé velikonoční tradice ze světa. Uvidíte samozřejmě i malovaná vejce a můžete si zahrát dětské hry. Výstava zašíná 29. března a trvá až do 24. dubna.
Návštěvnící se mohou těšit na představení slavné pašijové cesty v Římově, Křížové hory nad Českým Krumlovem, Dobré Vody u Českých Budějovic nebo méně známé, ale rovněž působivé čestické Kalvárie a dalších lokality. Připraveny jsou také prezentace lidových řemesel přímo ve výstavním sále, Velikonoční den v muzeu, tradiční předení velkopátečních nitek či vzdělávací program pro školy.
„Fotografie a texty doplní i vzácné předměty z daných míst, například původní římovské sousoší, unikátní španělský zázračný kříž z Křížové hory nebo krásný obraz čestické Kalvárie. Návštěvníci budou mít také možnost prohlédnout si vzácný exponát ze sbírek Jihočeského muzea – plastiku Kristus na oslátku, opatřenou kolečky. Barokní socha Ježíše jedoucího na oslátku byla pohyblivou součástí procesí na Květnou neděli. Ze současné tvorby představí výstava velké dílo řezbáře Jiřího Bürgera z Nových Homolí, dva metry dlouhou dřevěnou plastiku nazvanou Procesí," přibližuje garantka výstavy a etnografka Jihočeského muzea Hana Soukupová.
Za různými podobami Velikonoc se podíváme i do světa. Představíme některé překvapivé velikonoční zvyky, například vyhazování nádob plných vody z oken na řeckém ostrově Korfu nebo strhující atmosféru velikonočních jízd v Lužici. Vydáme se dokonce i za moře, abychom se seznámili s podivnou krvavou tradicí filipínských dobrovolných ukřižování. Výstavu Velikonoční putování doplní i připomínka jihočeských lidových zvyků, především zdobení kraslic. Pro děti jsou připraveny ukázky jarních her: kuličky, koulení vajec po hrábích nebo honění káči.