Počasí dnes-5 °C, zítra1 °C
Pondělí 4. prosince 2023  |  Svátek má Barbora
Bez reklam

Dům animace v Třeboni nebude, Anifilm zváží, zda ve městě zůstane

V Třeboni nevznikne Dům animace, který měl přiblížit český animovaný film. Zastupitelé rozhodli, že nepřijmou dotaci 66,4 milionu korun z Integrovaného regionálního operačního programu určenou na tuto expozici. Podle starosty Třeboně se projekt ve městě nedá ufinancovat. Letos to bude už 18. ročník festivalu animovaného filmu Anifilm. Jestli ve městě zůstane i další roky, není podle ředitele Anifilmu Tomáše Rycheckého jisté. Roční návštěvnost Domu animace odhadl na 78 tisíc lidí. Stavební práce měly začít v září.

Dům animace ve středověké radnici měl být čtyřpatrový na ploše 650 metrů čtverečních, s 65 zastaveními. Proti přijetí dotace hlasovalo 12 z 23 přítomných zastupitelů, devět bylo pro, dva se zdrželi.

Podle starosty měla být původní spoluúčast města 12 milionů, nově téměř 21 milionů. Skoro celá dotace by, jak řekl, padla na expozici, dům by město muselo opravit z vlastních peněz.

„Nikdo nespočítal, kolik lidí bude v domě animace zaměstnáno, jaké budou náklady s provozem, pět let bychom to museli provozovat sami. Původně to vypadalo, že bude průběžné financování, ale museli bychom to kompletně předfinancovat. A rozhodli jsme se, že dáme přednost rekonstrukci dalších 36 pokojů Bertiných lázní, což bude znamenat navýšení téměř 32 milionů v rozpočtu příštího roku. A obojí se to dělat nedá,“ podotkl starosta Třeboně Jan Váňa.

Ředitel Anifilmu Tomáš Rychecký v dopise zastupitelům napsal, že „pohřbení projektu může mít fatální důsledky na partnerství města s festivalem.“ Anifilm nyní nemá s Třeboní smlouvu ohledně pořádání festivalu. Letošní ročník v Třeboni bude, další budoucnost je otevřená.

„Odstředivé tendence budou. Když město nechce něco, na čem se domlouváte čtyři roky, že máte společně dělat, tak nevím, jak se bude dál stavět k festivalu. Já chci v Třeboni zůstat, ale když tam nebudeme mít prostory, podporu, tak se to bude dělat hrozně obtížně,“ popsal Rychecký.

Po rozhodnutí zastupitelů Rychecký řekl, že projekt Domu animace je přenositelný do jiné objektu. Je možné, řekl, že zájem projeví jiné město. „A když by nás to město oslovilo s realizací festivalu u nich, tak je to k zamyšlení, protože festival trvá šest dní v roce, ale Dům animace má být celoroční aktivita,“ řekl ředitel Anifilmu.

Projekt Domu animace připravil tým filmařů i architektů kolem festivalu Anifilm. Měl přiblížit osobnosti československého animovaného filmu, jakými byli Jiří Trnka nebo Hermína Týrlová, i současné animátory jako Michaelu Pavlátovou, Aurela Klimta či Jana Tománka. Rychecký připomněl, že po zániku expozice animovaného filmu na zámku Kratochvíle neexistuje v České republice místo, které by československou animaci představovalo uceleně.

Anifilm uvede letos od 7. do 12. května v Třeboni 127 soutěžních snímků. Rozpočet festivalu je asi 13 milionů korun. Ze Státního fondu kinematografie dostane letos 3,5 milionu. Váňa řekl, že od města dostane letos festival 400 tisíc korun, dalších 250 tisíc korun v rautech, a zadarmo pronájem některých městských prostor. Loni přehlídka přilákala přes 30 tisíc diváků.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky stavby, film, Třeboň, Anifilm, dům, festival, animovaný film, Jan Váňa, Jiří Trnka, Hermína Týrlová, Michaela Pavlátová, Jan Tománek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Dům animace v Třeboni nebude, Anifilm zváží, zda ve městě zůstane  |  Kultura  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.