sobota 25. ledna 2020 Miloš

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

ČT art uvede dokument z Koločavy, je „předskokanem“ připravovaného hraného filmu

Příští týden ve středu uvede Česká televize premiéru poetického hudebního dokumentu „Koločava: Sedm dnů ve stejné řece“ režiséra Vladimíra Morávka. Dokument vznikal současně s natáčením hraného filmu Vladimíra Morávka a je vlastně záznamem první cesty, kterou herci a hudebníci v loňském srpnu podnikli na ukrajinskou Koločavu, aby natočili první záběry pro film Nikola Šuhaj.

Celovečerní film na motivy inscenace Balada pro banditu s písněmi Miloše Štědroně v nastudování Jihočeské filharmonie se dotáčel letos v létě a premiéra je kinopremiéra a je plánovaná na podzim příštího roku.

Slavné divadelní představení Divadla Husa na provázku Balada pro banditu, příběh Ivana Olbrachta o legendárním zbojníkovi Podkarpatské Ukrajiny Nikolovi Šuhajovi, inspirovaly režiséra Vladimíra Morávka k znovuuvedení představení v jeho původním prostředí a geniu loci, v místě, které dodnes hledá svou tvář a vztah k Evropě. Dokumentární film předznamenává Morávkovo filmové zpracování tohoto lokálního jedinečného představení, s lehkou nadsázkou zaznamenává cestu herců, společně s hudebníky z Jihočeské filharmonie, na Ukrajinu.

„Dokument je zpráva o začátku natáčení filmu, ale také deník cesty z Českých Budějovic a Brna na Ukrajinu, včetně všech peripetií a kolizí, které na účastníky zájezdu, ve dvou přeplněných autobusech, čekali,“ říká producent Pavel Řehořík z Větrných mlýnů. Dokumentární film „Koločava: Sedm dnů ve stejné řece“ vznikl v produkci Větrných mlýnů, České televize a za přispění Jihočeské filharmonie. Jihočeská filharmonie, společně s herci, uspořádala na Koločavě koncert. „Nebylo to nahrané, tedy jen pro film, ale přišli skuteční diváci, místní, pro které to byl zážitek, když v horkém srpnu uprostřed jejich obce vyrostlo obří pódium, přišli herci, ale taky téměř kompletní filharmonie ve fracích, s nástroji, kolem divoká příroda. Kontrast zahrála dokonale,“ doplňuje Řehořík.

„Ani nemusím dodávat, jakou z toho máme radost,“ říká Otakar Svoboda, ředitel Jihočeské filharmonie. „Před lety jsme připravili orchestrální verzi téhle skvělé inscenace a teď je z toho nový dokument a navíc se točí film. Co víc si můžeme přát.“

PR text

Štítky ČT art, dokument, Jihočeská filharmonie

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.