Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPátek, 16. října 2020, 17:48
Ve čtvrtek 8. října se Boršov nad Vltavou stal v jižních Čechách již pátým místem po Českých Budějovicích, Třeboni, Chlumu u Třeboně a Českém Krumlově, kde se do dlažby položily kameny zmizelých.
Zdejší kameny zmizelých připomínají majitele velkostatku a zámečku Elišku a Maxmiliana Pollakovy s dcerou Hedvikou, kteří byli v roce 1942 s židovským transportem deportováni do Terezína a v tom samém roce zavražděni v polském Lublinu.
Obřadu pokládání kamenů zmizelých se zúčastnila paní Blažena Slavíková, příbuzná zavražděných, pan Jan Ciglbauer, zastupující Paměť národa, a Monika Waldová a Petr Lexa, autoři knihy o zámečku v Poříčí. Zároveň byl zde zahájen již čtvrtý ročník boršovské univerzity 3.věku – venku krátkou informací o symbolice kamenů zmizelých a holokaustu a rozdáním domácích úkolů.
Kameny zmizelých jsou ve světě známy pod názvem „stolpersteine“, tedy kameny, o které je třeba klopýtnout. Poprvé byly položeny v Kolíně nad Rýnem v roce 1992 podle projektu umělce Guntera Demniga. V Čechách se první kameny objevily v roce 2008. Kámen zmizelých upozorňuje na pobyt lidí na daném místě, jejichž život byl násilně ukončen v době německého nacistického režimu.
Betonová kostka o rozměrech 10 x 10 x 10 cm nese na sobě mosaznou destičku se základními informacemi o zlikvidovaném sousedovi. Nápis na destičce nutí procházejícího k zastavení a sehnutí, čímž pozorovatel vzdává úctu k životu násilně ukončenému.
Do této doby bylo na celém světě položeno sto tisíc kamenů zmizelých.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.