středa 27. října 2021 Šarlota / Zoe

Hudba v centru města i korunách stromů. Jihočeský jazzový festival letos nabídne zajímavá jména a unikátní zážitky

PR článek

Jedenáctý ročník Jihočeského jazzového festivalu přinese do krajské metropole opět nálož hudby, která běžně na jihu Čech nebývá v průběhu roku ke slyšení.  Jazzová hudba rozehraje nejstarší část Budějovic a poprvé se představí také na vzdušné scéně Stezky korunami stromů v Lipně.

Jihočeský jazzový festival se uskuteční od 3. do 10. srpna 2021 v Českých Budějovicích, Hluboké nad Vltavou, Nových Hradech a Lipně. Festival je pořádán ve spolupráci se statutárním městem České Budějovice a generálním partnerem je SKUPINA ČEZ.

Oproti loňskému ročníku bude tento opět v mezinárodním obsazení. Hlavní tváří festivalu je geniální francouzský trumpetista a jazzový experimentátor Erik Truffaz. Ten se na podium festivalu vrací přesně po 10 letech, s novým albem Lune rouge a také zbrusu novým zvukem.  

Tradiční hlavní open air scéna na Piaristickém náměstí představí opět jazz v celé jeho šíři a barevnosti.  Pátek 6. srpna odstartuje funky jazz místních bezNOT, na které naváže vskutku mezinárodní Altar Quintet (SK, AUT, HUN) s vlastními kompozicemi reflektujícími současnou podobu jazzu. Základem tohoto kvintetu jsou hudebníci N. Nikitin a Ľ. Šrámek, kteří spolu tvoří bez nadsázky středobod současného slovenského jazzu. Zmiňovaný E. Truffaz páteční večer zakončí.

Hlavní tváří festivalu je geniální francouzský trumpetista a jazzový experimentátor Erik Truffaz

Sobota 7. srpna nabídne, kromě podmanivé atmosféry klášterního náměstí, autorskou hudbu Beaty Hlavenkové a Kapely snů. Beata je držitelkou cen Anděl a autorkou hudby k očekávanému filmu Zátopek. Její repertoár je složený ze zpívaných kompozic.

Vstupné na koncerty na Piaristickém náměstí činí  100kč/den, ostatní koncerty jsou  zdarma. Kapacita je omezena na tisíc osob.

Předprodej v síti CBsystem. Podrobný program je k dispozici na webových stránkách akce.

Na jazzovém festivalu nemůže chybět big band, proto letos přijal pozvání na hlavní scénu Jazz Dock Orchestra, moderní jazzový big band na evropské úrovni. Má za sebou tři roky úspěšného fungování s vlastním originálním repertoárem a skladbami světových autorů.  Soubor tvoří z velké části „band lídři“ top českých jazzových kapel.  Jejich spolupráce přináší obrovskou jistotu, sehranost, energii i mimořádnou interpretační kvalitu. Sobotní program zakončí tanečním setem neo swingová kapela z Vídně Marina & The Kats.

Festival doplňují doprovodné koncerty realizované ve spolupráci se spolkem Umění ve městě. Na nábřeží u Železné Panny latin jazz se saxofonistou Štěpánem Markovičem a Mirkem Surkou (3.8.), na náměstíčku u Rabenštejnské věže unikátní projekt pocty zemřelému pianistovi Chicku Coreovi od kvartetu Daniela Bulatkina (4.8.). Ozdobou doprovodného programu je bezesporu houslový virtuóz Ivan Herák, který má ve svém portfoliu spolupráce s Jaroslavem Svěceným, Václavem Hudečkem, Ivou Bittovou, Jihočeskou filharmonií, Idou Kelarovou a dalšími hudebními osobnostmi. Muzikální výjimečnost a improvizaci spolu s ním tvoří cikánská kapela profesionálních hudebníků, jež má hudbu dokonale „zažitou v krvi“. (5.8.)

N. Nikitin a Ľ. Šrámek spolu tvoří středobod současného slovenského jazzu

Chantal v oblacích a Laco v Hradech

Doprovodné akce pokračují i po skončení hlavního víkendu. V neděli 8.8. na Hluboké vystoupí kapela Bobesh se smooth jazzovým repertoárem. Jazz na netradičním místě bude k poslechu na Stezce korunami stromů v Lipně n.Vltavou, kde ve 24 metrech výšky zazní šansony Chantal Poullain (10.8).

Letním festivalem ale živá jazzová hudba na jihu rozhodně nekončí.  Organizátoři festivalu připravili sérii koncertů v krásném rokokovém sále hotelu Rezidence v Nových Hradech.  Klubovou sezónu odstartuje držitel několika cen Grammy Randy Brecker a AMC Trio (9. 9.), sextet britského saxofonisty Andy Shofielda (23. 9.), virtuózní kytarista Shahab Tolouie původem z Íránu (7.10.), nepřehlédnutelný Laco Deczi (11.11.) a řada dalších. 

Sobotní program zakončí tanečním setem neo swingová kapela z Vídně Marina & The Kats

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky Jihočeský jazzový festival, jazz, festival, české budějovice, nové hrady, stezka korunami stromů, piaristické náměstí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.