Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekČtvrtek, 25. srpna 2022, 15:03
Po celé léto Prácheňské muzeum v Písku vystavuje nejzajímavější jihočeské archeologické nálezy z doby železné. Expozice nazvaná Keltové na jihu Boiohaema prezentuje unikátní předměty z mohyl, ale i ty běžně užívané, na výstavě návštěvník najde doklady vysoké úrovně řemesel z doby takzvaného halštatu a laténu (800 – 0 před Kr.). Kurátoři se zaměřují také na keltskou mytologii, kterou příchozí mohou poznat pomocí videa, tedy způsobem blízkým člověku 21. století. Výstava v muzejní galerii potrvá až do 11. září.
Prácheňské muzeum se nachází na Velkém náměstí v Písku v budově bývalého královského hradu. Zdejší největší výstavní prostor, tedy muzejní galerii, po celé léto obývají Keltové – archeologové tento národ představují ze všech možných úhlů pohledu. Hned po příchodu do výstavy návštěvníka upoutá maketa ceremoniálního vozu v časně laténském stylu, která představuje část bohaté výbavy knížecího hrobu. Samozřejmě tu nechybí ani samotný mrtvý kníže, který má na sobě takzvaný linothorax, což byla plátěná zbroj, kterou používal například i Alexandr Makedonský. Nálezy z knížecích mohyl jsou tím nejcennějším, co lze na výstavě spatřit – jedná se o vzácnou etruskou konvici s plochou mísou, další mísy rovněž z Etrurie a dále pak předměty místní produkce vyrobené ve špičkové kvalitě – například zdobené faléry z koňských postrojů. Nálezy pochází z Písecka, ze tří nejzajímavějších mohyl: z Hradiště, dnes součásti Písku, Nevězic a Tálína.
Výstava však nemapuje pouze vybavení hrobů, ale zaměřuje se i na každodenní život Keltů. „Ti zdokonalili řadu řemesel – špičkové úrovně dosahovali v metalurgii, ze Středomoří dováželi surové sklo, ale třeba i hotové korálky s očky patrně fénické či kartaginské provenience. Později z něj dokázali vyrobit třeba i krásné náramky. Jejich keramika je již z velké části provedená na kruhu a v určitých fázích doby železné též krásně zdobená,“ vysvětluje kurátor výstavy Jaroslav Jiřík, vedoucí archeolog muzea. Doklady toho všeho jsou na výstavě samozřejmě představeny, stejně jako zlaté a stříbrné keltské mince. Laténská společnost byla již totiž plně monetarizovaná, rovněž také pod vlivem helénistických říší, s nimiž měla častý kontakt. Z mincí navíc autoři výstavy rekonstruují keltskou mytologii. Výstava se tak snaží návštěvníkům přiblížit dobu železnou co nejplastičtěji.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.