Počasí dnes18 °C, zítra18 °C
Středa 22. března 2023  |  Svátek má Leona

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Objevte idylu staročeských Vánoc v Jihočeském muzeu

PR článek

Ve vánoční výstavě Jihočeského muzea, která probíhá až do 2. leden 2023 se přenesete do dob našich předků a připomenete si, jak se vánoční svátky slavily hlavně na venkově. Využijte i bohatý doprovodný program k výstavě.

„Na výstavě se dozvíte spoustu zajímavostí např. o vánočním zvykosloví, tradicích i o předmětech, které už většinou najdeme jen zapomenuté na starých půdách,“ přibližuje garant výstavy Václav Holas.

Pro naše předky mělo období Vánoc poněkud odlišný význam. Dříve advent představoval dobu, kdy se lidé ve svých životech skutečně zastavili a shon nahradilo očekávání zázraků, které měly Vánoce přinést. Vyvolat v lidech podobné pocity je i jedním z  cílů výstavy. V Jihočeském muzeu ukazují, že advent a Vánoce nejsou jen o dárcích, Mikulášovi a Ježíškovi, ale že se k tomuto období váží i různé tradice z oblasti stravování, hudby, věštění nebo zdobení našich domovů.

Všechny tyto zvyklosti jsou představeny ve čtrnácti tematických okruzích. Každé téma je přiblíženo za pomoci sbírkových předmětů muzea, jejichž obdobu každý nalezne i u sebe doma. Výstavní panely pak doplňují ilustrace Nely Korbelové, která je vytvořila speciálně pro tuto výstavu.

V hlavním sále zažijete idylu staročeských Vánoc, kterou dodnes mají mnozí z nás spojenou s představou krajiny zasypané sněhem a dětskými radovánkami. Dlužno říci, že lidé v tomto období nemysleli pouze na sebe. Právě o Vánocích často přilepšovali i domácím zvířatům, která jim zase na oplátku měla pomoci uhodnout, co je čeká v budoucnosti. Právě proto najdou děti v expozici mj. kurník, na který si budou moci zaklepat a vyzkoušet, zda se jim podle tradice ozve slepice či kohout.

Nenechte si ujít také další unikáty výstavy – např. pohyblivý betlém, který speciálně pro výstavu ošetřili a opravili konzervátoři Jihočeského muzea nebo vzácné rorátní svíce.

Doprovodný program k výstavě

Ukázky lidových tvůrců ve výstavním sále (celý den)
13. prosince (úterý) Miroslav Stecher - výroba fanfrnochů
15. prosince (čtvrtek) Alena Reindlová - vánoční dekorace a drobnosti z keramiky 
17. prosince (sobota) Ivana Stará - vánoční ozdoby a dekorace z hoblinek
20. prosince (úterý) Alena Gondeková - vánoční ozdoby ze skleněných korálků
22. prosince (čtvrtek) Růžena Vinciková - vánoční pečivo

Další program a akce

1. prosince od 18:00 hodin (čtvrtek) Vánoční koncert Konzervatoře České Budějovice pro širokou veřejnost (Barokní sál, 1. patro. Vstupné dobrovolné.)
15. prosince od 18:00 hodin (čtvrtek) Tradiční zpívání vánočních koled na schodech muzea s Jihočeským souborem písní a tanců Úsvit (Vstup zdarma. Texty koled budou k dispozici v muzeu.)

Po celou dobu trvání výstavy - Vánoční edukační program pro žáky mateřských i základních škol

Otevírací doba výstavy: úterý – neděle, svátky 9:00 – 17:30 hodin (kromě Štědrého dne a Silvestru, viz níže):

sobota 24. 12. 2022 (9:00 – 13:00 hodin)
neděle 25. 12. 2022 (9:00 – 17:30 hodin)
pondělí 26. 12. 2022 (9:00 – 17:30 hodin)
sobota 31. 12. 2022 (9:00 – 13:00 hodin)
neděle 1. 1. 2023 (9:00 – 17:30 hodin)

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky jihočeské muzeum, české budějovice, vánoce, staročeské vánoce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.