Páteční premiéra divadelního představení 1968 vrátila České Budějovice zpět do dnů srpnové okupace. Jihočeské divadlo ve spolupráci s Českým rozhlasem České Budějovice uvedlo dokumentární drama Marie Špalové v režii Natálie Deákové, které připomnělo spontánní protesty proti vstupu sovětských vojsk.
Inscenace s názvem 1968 vznikla na základě dochovaných rozhlasových nahrávek a výpovědí pamětníků. „Celá inscenace je site specific, protože se odehrává v dobovém prostředí českobudějovického rozhlasu,“ popsala hru režisérka Natálie Deáková.
Premiéra odstartovala v 18 hodin večer. Kapacita byla omezena na 60 míst a vstupenky se nejen na premiéru prodaly velmi rychle. Kromě specifického umístění do budějovického rozhlasového studia se hra liší od ostatních tím, že je živě přenášena na rádiových vlnách. Kdo si nestihl zarezervovat lístek, mohl si tak představení vychutnat z domova.
„Je to rekonstrukce skutečných událostí. Na příběhu je výjimečné to, že v Budějcích se vysílalo poměrně dlouho. Tehdejší redakce fungovala myslím ještě šest dnů poté, co skončilo vysílání v Praze. Je to tedy příběh o velkém hrdinství těchto nenápadných redaktorů a techniků a celého zázemí rozhlasu,“ doplnila Deáková.
Deset herců v inscenaci ztvárnilo členy tehdejší redakce. Diváci se přenesli do srpna 1968 už při příchodu, kdy je přivítala autentická nahrávka oznamující vstup vojsk Varšavské smlouvy. Na ni herci plynule navázali živou rekonstrukcí dramatických okamžiků a debat o tom, jak dál informovat veřejnost.
Představení, trvající přibližně hodinu, vyvolávalo silné emoce, nejvíc však naději a odhodlání, se kterým se nejen hlasatelé snažili postavit beznadějné situaci. „Projekt 1968 vzdává hold pracovníkům rozhlasu, kteří v těžkých chvílích sehráli klíčovou roli v informování veřejnosti,“ okomentovala specialistka na komunikaci Českého rozhlasu České Budějovice Anna Pospíšilová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám