Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Z Budějovic do Bourges: Marjari mluví o hudbě, inspiraci a cestování

PR článek

Martina Činátlová alias Marjari pochází z Českých Budějovic. Její hudba se pohybuje mezi alternativním popem a indie, charakteristická je osobními texty i intimní atmosférou. Díky projektu Evropské hlavní město kultury 2028 se letos vydala do francouzského Bourges kde koncertovala na festivalu a reprezentovala českou scénu. Jak vzpomíná na svůj debut, co pro ni znamená bourgeská zkušenost a co chystá dál? Na otázky se ptala marketingová specialistka z EHMK Anna Nádvorníková.

Marjo, pocházíš z Českých Budějovic, ale tvá hudba se už dostává za hranice. Máš pocit, že se od vydání debutu, EP Let’s right, tvá hudba a pohled na tvorbu proměnily?
Pohled určitě. Od doby, co jsem vydala první desku, jsem se mnohem víc začala zajímat o songwriting a o to, co mě zajímá v písničkách jiných interpretů a myslím, že jsem se v tom posunula. Když si vzpomenu na svoje začátky v psaní, tak to z dnešního pohledu nebylo nic moc. Teď mám pocit, že jsem se víc našla, i moje tvorba se proměnila, ale to musí posoudit posluchači.

Na podzim vydáváš nové album Setting This Place on Fire, kdy a kde ho pokřtíš?
V plánu je křest v Žižkárně v ČB, ale datum se ještě ladí. Tentokrát jsem se mnohem víc podílela na produkci písniček. U předchozí tvorby jsem songy víceméně jen napsala a pak se v konečné verzi songu otiskli hlavně producenti. Producent tohoto alba je Michael Schnaubert, ale celkem velkou část jsme tvořili společně v jeho studiu. Jsem za to moc vděčná, že jsem měla tolik prostoru, a že vyslyšel spoustu mých přání ohledně písniček.

Díky projektu EHMK jsi letos vyjela do Bourges, které mají svůj titulární rok v roce 2028 - stejně jako České Budějovice. Jaké to bylo hrát na tamním festivalu?
Bylo to něco, co jsem ještě nezažila. Těsně před naší stagí stály skupinky nejen mladších, ale i poněkud starších lidí. Náměstí bylo úplně plné a všichni poslouchali! To mě mile překvapilo.

Vidíš nějaké paralely mezi Bourges a Českými Budějovicemi co do oživení města kulturou?
Velice příjemné bylo právě vidět, jak titulem město žije. Organizace byla skvělá a vím, že i lidé tady v Budějovicích to dělají taky skvěle.

Přijde ti inspirace nejdřív v podobě slov, nebo hudby?
Je to různé. Když to je melodie, musím běžet a rychle si to zahrát na kytaru, nebo klavír a nějak zaznamenat, abych to pak mohla rozvést. Co se týče textu, tak mě často napadne jen fráze, často jen jedna věta, nebo obraz. Na novém albu to je třeba text o řece. Vychází z toho, že jsem v minulém roce byla dost unavená a měla v hlavě takový obraz, že bych si chtěla lehnout do řeky a nechat se odnést na krásné místo. To se těžko lidem vypráví, ale když to zazpíváte, tak je to o ničem jiném. No a pak mám v diktafonu v mobilu spoustu popěvků.

Jak vnímáš současnou českou alternativní scénu – i v Budějovicích?
Jak v kterých žánrech. Asi je tu prostor pro větší barvitost, ale zároveň tu je spoustu skvělých hudebníků, kteří by měli být více vidět.

V Budějovicích jsou například skvělé kapely Fotbal, Kool-Aid, YI nebo Batáty. Určitě jsem teď na někoho zapomněla a vzpomenu si až za chvíli.

Kdybys mohla udělat duet s kýmkoli, kdo by to byl?
Trochu se tím asi vyhnu otázce, ale celé léto jsem teď poslouchala Hermanos Gutiérrez, což jsou dva bratři z Ekvádoru, kteří hrají na kytary, ale nezpívají. Hrozně bych chtěla nazpívat text do nějaké jejich písničky.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky České Budějovice, hudba, Bourges, inspirace, cestování

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.