úterý 10. prosince 2019 Julie

Sumi Jo zahájila hudební festival v Českém Krumlově

Ovacemi vstoje odměnilo včera publikum jihokorejskou sopranistku Sumi Jo, která operním recitálem zahájila 24. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2015. Stejným ovacím publika se těšil i její host, italský tenorista Danilo Formaggia.

Oba pěvce doprovodilo rezidenční těleso festivalu - Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Petra Vronského. Festival nabídne do 8. srpna dalších 12 koncertů a široké spektrum hudby v podání renomovaných umělců. Zazní klasická hudba, ale také muzikál, kubánské rytmy či argentinské tango.

Sumi Jo, která patří mezi nejvyhledávanější sopranistky své generace, přijela do Českého Krumlova s výběrem z italského a francouzského operního repertoáru. Jedinou výjimkou byla árie Arline z druhého dějství opery Cikánka irského skladatele Michaela Williama Balfeho.

V úvodu v Pivovarské zahradě za letní noci zazněla předehra z opery Carmen Georgese Bizeta. Potom se nad městem zapsaným na seznamu UNESCO nesla árie Julie z prvního dějství opery Romeo a Julie Charlese Gounoda, árie Louise Gustave Charpentiera a Vasco da Gammy z opery Afričanka Giacoma Meyerbeera. Spolu pak Sumi Jo a Danilo Formaggia zazpívali duet Rodolfa a Mimi z prvního dějství opery Bohéma Giacoma Pucciniho.

Ve druhé půli koncertu zazněly skladby Adolpha Charlese Adama, Michaela Williama Balfeho a Pucciniho. V závěru pomyslné poutě na křídlech hudby byly duet a árie z Verdiho Rigoletta a La traviaty. Obecenstvo si vyžádalo pět přídavků.

V sobotu festival pokračuje symfonickým koncertem k poctě Petra Iljiče Čajkovského v Zámecké jízdárně, na němž se představí Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou španělského dirigenta Manuela Hernándeze-Silvy. Festival nabídne i další koncerty klasické hudby.

Třikrát zahraje Jihočeská filharmonie, která při závěrečném koncertě doprovodí jihokorejského houslistu Ji Man Wee a amerického violoncellistu Carmina Mirandu.

Jako každoročně festival nabídne cyklus komorních koncertů. V Maškarním sále se představí jihokorejské Trio Thalia, soubor Barocco sempre giovane, kytarista Lubomír Brabec a Muchovo kvarteto s hudebním mimem Vladimírem Kulíškem. Zazní i barokní hudba, tentokrát v podání souboru Musica Florea a kontratenoristy Rogera O. Isaacse.

Národní hudebně-gastronomický večer bude tentokrát kubánský. Vystoupí skupina Son caliente a Rozhlasový Big Band Gustava Broma se sólisty. Na pódium v Pivovarské zahradě se vrátí i trojice broadwayských zpěváků.

Na festivalu v kulisách Českého Krumlova hostovali v minulosti například americká sopranistka Renée Flemingová, španělský tenorista Plácido Domingo či José Cura, loni byl tváří festivalu německý tenorista Jonas Kaufmann. Letos bude festival kvůli chybějícím penězům o týden kratší.

Zdroj: ČTK
Foto: wikipedia.org

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.