Symbolickým předáním klíčů stavební firmě včera odstartoval očekávaný projekt Centra studijních pobytů, které bude vybudováno v areálu krumlovského zámku na prvním nádvoří v objektu bývalé Sloupové síně. Historického okamžiku se mimo jiné zúčastnila generální ředitelka Naděžda Goryczková či zástupkyně norské velvyslankyně Monica Stensland.
Čím se začne? Nejdříve dojde ke konzervaci a obnově jižní fasády a opravě střešního pláště s doplněním historicky doložitelných střešních vikýřů. Pracovat se bude i v interiéru, kde budou odstraněny vložené příčky a stěny. Do původního stavu budou také navráceny podlahy v prvním nadzemním podlaží.
„Tímto způsobem dojde k rehabilitaci původních prostorových dispozic obou sálů Sloupové síně s ojedinělým architektonickým členěním,“ zmínil Josef Masaryk, administrátor projektu a vedoucí Odboru správy a prezentace kulturního majetku Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Zmíněné prostory budou podle jeho slov sloužit k přednáškovým a společenským účelům Centra studijních pobytů.
Projekt počítá také s ubytovacími kapacitami pro účastníky studijních pobytů. Ty budou vybudovány v druhém a třetím nadzemním podlaží. Další práce budou zahrnovat realizaci rozvodů elektroinstalace, zdravotní instalace a topení.
Mezi cíle centra patří kromě samotné obnovy budovy i nové využití, kdy objekt bude sloužit poznání, bádání a studiu. Jaké bude hlavní téma Centra studijních pobytů? Především problematika správy, obnovy a rozvoje památky UNESCO, dále kultura a venkov v Čechách a střední Evropě.
„Na zrealizování tohoto projektu se budou partnersky podílet univerzity zahraniční (HLB – Noorwegian University College of Agriculture and Rural Development; Dalhousie University, Faculty of Arts and Social Scientes) a samozřejmě také tuzemské (České vysoké učení technické, Fakulta architektury; Univerzita Karlova v Praze, Centrum pro otázky životního prostředí; Akademie múzických umění Praha, ústav taneční vědy, Hudební a taneční fakulta; Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Filozofická fakulta), dále pak město Český Krumlov a Nadace barokního divadla,“ vyjmenovala mluvčí NPÚ Jitka Skořepová.
Celkové náklady projektu dosahují až 32 milionů korun, přičemž se podařilo získat dotaci z Finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru 2009 - 2014. Nové centrum by mělo být otevřeno v dubnu roku 2016.
„Za posledních 25 let prošel areál Státního hradu a zámku Český Krumlov významným vývojem z hlediska zpřístupnění, rozšíření návštěvnických aktivit a celkovou stavební a restaurátorskou obnovou, jejíž výsledky byly v letech 2002 a 2008 ohodnoceny nejvýznamnějšími mezinárodními oceněními Europa Nostra,“ uvedl Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. „Skutečnost, že českokrumlovský zámek patří v celorepublikovém měřítku do dvojice nejnavštěvovanějších památek, jejímiž branami projde ročně více než 300 tisíc platících návštěvníků, svědčí o dlouhodobé intenzivní a nadstandardní péči a efektivním způsobu řízení a správy památkového objektu, v jehož čele stojí již 28 let kastelán Pavel Slavko.“
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám